reklamı kapat

POPÜLER

ASUS ProArt Mouse MD300

Dünyada bir ilke imza atan fare: ASUS ProArt Mouse MD300

İçerik üreten profesyonel kullanıcıların beklentilerini karşılayacak yeteneklerle gelen ASUS ProArt Mouse MD300, ASUS Dial desteği, 150 güne varan pil ömrü ve başarılı tasarımıyla dikkatleri üstüne çekiyor.

Bilgisayar ve bilgisayar aksesuarları denildiğinde akla gelen ilk markalardan biri olan ASUS, ProArt serisinde tanıttığı ASUS ProArt Mouse MD300 modelini kısa bir süre önce Türkiye’de satışa sundu. Kablosuz bir fare olarak karşımıza çıkan cihaz sahip olduğu özelliklerle profesyonel kullanıcıları hedef alıyor.
Özellikle grafik tasarım ve video kurguyla yakından ilgili kullanıcıların beklentileri doğrultusunda geliştirilen fare, üretim aşamasında kullanıcılara fayda sağlayacak fonksiyonlarla geliyor.

ASUS ProArt Mouse MD300

Dünyada bir ilke imza atıyor

Siyah renkli bir tasarıma sahip olan fare ergonomik tasarımıyla fark yaratıyor. Özellikle bizim gibi uzun saatler bilgisayar başında olan biriyseniz ilk etapta farenin ergonomik tasarımından etkileneceğinizi söyleyelim. Gün boyu kullandığımız fare tasarımıyla bizden tam not almayı başardı. Cihazın tasarım detaylarına dönecek olursak farenin üst kısmında üç adet tuşun ve bir adet kontrol tekerinin yer aldığını görüyoruz. Farede yer alan tuşlarda 50 milyon tıklama ömrü için derecelendirilmiş profesyonel kalitede anahtarlar kullanılıyor.

Dokunsal geri bildirim sağlayan bu tuşlar beklenmedik bir durumda da değiştirilebiliyor. Farenin yan kısmında yer alan iki adet kaydırma tekeri ise ASUS ProArt Mouse MD300’ün piyasadaki farelerden ayrılmasını sağlıyor. ASUS ProArt StudioBokok 16 dizüstü bilgisayarda da deneyimlediğimiz bu destek Adobe uygulamalarındaki kısayollara hızlı bir şekilde ulaşmaya yardımcı oluyor. Adobe Photoshop, Premiere Pro, After Effects veya Lightroom Classic gibi fotoğraf ve video uygulamalarında kullanıcılara hız ve kolaylık sağlıyor. ASUS Dial destekli dünyanın ilk faresi olan ASUS ProArt Mouse MD300’de ses seviyesi ve ekran parlaklığı da ASUS Dial sayesinde kolay bir şekilde ayarlanabiliyor. ASUS Dial her bir dönüşte 100 satır kaydırma yapabiliyor ve geleneksel mouse tekerleklerinden 5 kat daha uzun ömre sahip. Kaliteli bileşenleriyle öne çıkan ASUS Dial tekerlek tutucusundaki yağ katmanı, sorunsuz ve istikrarlı kaydırma sağlayarak kusursuz bir kullanıcı deneyimi sunuyor. Tekerkek, dokunsal anahtar, dial tekerlek kapağı, tuş mili, dial tekerlek tutucusu, yağ, optik takip sensörü, dial tekerleği ve basma tuşu dahil olmak üzere toplam 8 farklı bileşene sahip.

Cihazın ortasında yer alan büyük tuş ve orta kaydırma tekerleği de yaratıcı süreçte kullanıcılara yardımcı oluyor. Bu tuşlar özellikle mimarların, tasarımcıların veya mühendislerin kullandıkları AutoCad veya SolidWorks gibi uygulamalarda kullanıcıların süreçlerinin hızlanmasında büyük katkı sağlıyor. İçerik oluşturma uygulamalarındaki işlevleri programlayabilmek de mümkün. Tüm bu tuş atamaları ve ayarlamalar birçok ASUS ürününü tek noktadan bağlamaya, ayarlamaya ve kontrol etmeye imkan sağlayan Armoury Crate yazılımıyla yapılabiliyor.

Farenin yan kısmında herhangi bir tuş veya kontrol tekeri yer almazken cihazın ön tarafında USB-C bağlantı noktası göze çarpıyor.  Farenin alt tarafında üç adet PTFE kaplı ayak kullanılıyor. Bu ayaklar farenin yumuşak bir şekilde kaymasını sağlıyor.  Cihazın bağlantı deneyimine bakıldığında ise ProArt Mouse MD300 hem Wi-Fi hem de Bluetooth bağlantılara destek veriyor. Wi-Fi bağlantısı için farenin alt kısmında bulunan adaptörü bilgisayarın USB-A bağlantısına takmalı ve sonrasında cihazın alt kısmında bulunan tuşu Wi-Fi pozisyonuna getirilmesi yeterli. Bluetooth bağlantı için farenin alt kısmında yer alan tuşta Bluetooth bağlantının seçilmesi gerekiyor. Bluetooth hızlı eşleştirme özelliğiyle üç cihaza kadar bağlantı kurulabiliyor ve eşleştirme tuşuna basarak cihazlar arasında kolayca geçiş yapılabiliyor. Kablosuz tarafta hızlı bir bağlantı deneyimi sunan fare kablolu olarak da kullanılabiliyor.

ASUS
ASUS PROART MOUSE MD300

Hızlı sensör ve fark yaratan pil ömrü

Farede yüksek kaliteli bir sensör de bulunuyor. 4.200 dpi seviyesine kadar izleme yapabilen fare, cam da dahil olmak üzere pek çok yüzeyde sorunsuz çalışıyor. 1.000 Hz’lik tarama hızıyla gecikme minimumda tutuluyor. ProArt Mouse MD300 uzun pil ömrüyle de dikkat çekiyor. Farenin pili USB-C bağlantısı üzerinden yüzde 100 şarj edildiğinde 150 güne varan bir kullanım imkanı sağlanıyor. Yaklaşık 5 aya varan bir pil süresi sunan fare aynı zamanda hızlı şarj özelliğine de sahip. Fare bir dakikalık şarjla 3 saat yoğun kullanım veya 8 saat hafif kullanım süresi vadediyor. Son sözlere gelecek olursak ASUS ProArt MD300 fare, ergonomik tasarımı, profesyonel kullanıcılar için sunulan Adobe Dial desteği, başarılımı ve uzun pil ömrüyle fark yaratıyor. Bugüne kadar incelediğimiz fareler arasında sunduğu deneyimle fark yaratmayı başaran  ProArt Mouse MD300, profesyonel kullanıcılar haricinde fotoğraf veya video düzenlemeye meraklı kullanıcıların da göz atması gereken bir fare. Farenin Türkiye’deki fiyatı ise 2.899 TL.

ASUS ProArt Mouse MD300 detaylar


ASUS Dial
Dahili yan kaydırma tekerleği, ASUS Dial ile hassas ve kesintisiz kontrole imkan tanıyor

Asus ProArt Mouse MD300
Uzun pil ömrü ve hızlı şarj
150 güne varan pil ömrü sunan fare bir dakikalık şarjla 8 saatlik pil ömrü sağlıyor


Armoury Crate yazılım desteği
ASUS Dial’daki altı programlanabilir tuş ve iki kaydırma tuşu Armoury Crate uygulamasında kolayca ayarlanabiliyor

Asus ProArt Mouse MD300
Çift modlu bağlantı
ProArt Mouse MD300, hem Wi-Fi hem de Bluetooth kablosuz bağlantılara destek veriyor


Adobe uygulamalarıyla uyumlu
Fare, Photoshop, Premiere Pro, After Effects veya Lightroom Classic gibi uygulamalarda


Orta tuş
Otadaki büyük tuş, bağımsız olarak orta kaydırma tekerleği ile birlikte yaratıcı iş akışını geliştirmeye yardım ediyor

Asus ProArt Mouse MD300-506

ASUS PROART MOUSE MD300 teknik özellikleri

Çözünürlük
4200 dpi

Bağlantı
Wi-Fi 2.4 GHz, Bluetooth

Bağlantı mesafesi
10 metre

Takip
Optik

Tuşlar
6 adet programlanabilir

İşletim sistemi
Windows 10 ve Windows 11

Yazılım desteği
Armoury Crate

Pil
800 mAh

Boyutlar
118 x 72 x 42mm

Ağırlık
109 gram (Wi-Fi dongle olmadan)

İLGİLİ HABERLER