reklamı kapat

POPÜLER

Dünyanın 4K çözünülürlüklü ilk 20 inçlik tableti

Panasonic, dünyanın 4K çözünürlüklü ve 20 inç ekranlı ilk tableti Toughpad 4K UT-MB5’i Berlin’de düzenlenen IFA Fuarı’nda tanıttı. Full HD teknolojisine kıyasla dört kat daha kaliteli ve detaylı görüntüler sunan tablet, 3840 x 2560 piksel çözünürlüğüyle (inç başına düşen piksel değeri 230 ppi ve sRGB renk desteğine sahip) günümüzde piyasada satılan çoğu tabletten kolayca ayrılıyor. Firmanın yeni duyurduğu tabletin standart ve profesyonel olmak üzere iki farklı modeli bulunuyor.

Standart model satış, pazarlama ve basın çalışanlarına, profesyonel model ise mühendisler, mimarlar ve tasarımcılara hitap ediyor. Skeç çizimi, not alma ve el yazısı uygulamaları için tablet, Panasonic’in elektronik dokunmatik kalemi ile uyumlu şekilde çalışıyor. Kalem, ekrandaki her bir pikseli ayrı ayrı okumak için kızılötesi sinyaller kullanıyor ve kalem ile tablet arasında iletişim Bluetooth sayesinde gerçekleşiyor. 15:10 ekran oranına sahip olan tablet, 2o inç ekranlı taşınabilir tabletler arasında dünyanın en ince ve en hafif tableti olma özelliğini taşıyor. Yalnızca 12,5 kalınlığındaki ve 2,35 kilogram ağırlığındaki tablet, Intel Core i5 vPro işlemci, 8 GB’a kadar RAM ve  NVIDIA GeForce ekran kartı gibi teknik özellikleri sizlere sunuyor. Tabletin ana kartının etrafı magnezyum alaşımlı bir çerçeveyle sarılı ve bu sayede hem ısınma sorunun önüne geçilmiş hem de darbelere karşı koruma artırılmış.

Windows 8.1 Pro işletim sistemli ve karbon fiber gövdeli tablet, USB 3.0, SD kart desteği, kulaklık girişi, opsiyonel olarak sunulan kart okuyucu, HDMI ve Ethernet bağlantılarını da bünyesinde barındırıyor.  Verilerinizi depolayabilmeniz için 256 GB’lık SSD depolama çözümüne de sahip olan tabletin ön kısmında görüntülü görüşmeler için 1280×800 piksel çözünürlüklü bir kamera bulunuyor. 76 cm yükseklikten düşmelere ve +5 ile +35 derece sıcaklığa karşı dayanıklı olan tabletin standart modeli önümüzdeki yılın ilk yarısında 4580 eurodan piyasaya sürülecek. Panasonic 4K’nın performans modelinin satışa sunulacağı tarih ve satış fiyatı kısa bir süre sonra açıklanacak.

Panasonic Toughpad 4K UT-MB5