reklamı kapat

POPÜLER

emoji

Dünyanın en eski emojileri ile tanışın [Video]

Şu an kullandığımız emojiler aslında köklü bir geçmişe kadar dayanıyor. Şimdi 650 antik sembolden oluşan yeni bir “emoji arşivi” oluşturuldu.

Bugün hepimiz emojileri kullanıyoruz. Birçok paylaşım ve mesajda da emojilere sürekli maruz kalıyoruz. Ancak göze çarpan emojileri yaratmak için neler yapmalısınız? Bir tasarımcı ilham almak için geçmişte yaratılmış “ilk emoji”lere göz atıyor. Yeni proje, Mayalar, eski Mısırlılar ve Aztekler gibi eski ve köklü geçmişe sahip medeniyetlerde ve Yeni Zelanda’daki Maori ile Kuzey’deki Lakota Sioux gibi günümüz yerli topluluklarında çizilmiş yüzlerce antik sembolü kataloglamayı amaçlıyor. Symbolikon Dijital Ansiklopedisi adlı arşiv, üç yıl boyunca dijital bir internet sitesinde görünen 650’den fazla sembolü araştırmaya dayanıyor. Roma merkezli görsel tasarımcı Michela Graziani tarafından yaratılan proje, diğer tasarımcılara da ilham oluyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Antik dönem sembolleri yeni emojiler oldu

Katalogda yer alan semboller Celtics, Astroloji, Hopi ve Kutsal Geometri gibi 25 kategoride düzenlenmiş. Emoji arşivi ile beraber ilham arayan tasarımcılar için “yeniden doğuş” veya “aşk” gibi kategorilerde aramalar yapılması ve bu şekilde listelenmesi de sağlanıyor. Bu tasarımcılar için ya da antik emojileri arayanlar için oldukça yaratıcı bir fikir diyebiliriz. Zira bu listeler sayesinde emojiler ile ilgili olan kıta ve kültürlerini kapsayan sembolleri öğrenebilirsiniz. Graziani, sembolleri toplamak için birçok kitap okuduğunu ve antropologlarla, tarihçilerle, tasarımcılarla ve arşivin doğru olduğundan emin olmak için yazarlarla görüştüğünü söylüyor.

Antik sembollerin gücüne inanan Graziani, emojiler ve insanlar arasında güçlü bir bağ kurulabileceğini söylüyor. Örneğin çok bilinen semboller arasında yer alan “Bluetooth” simgesi antik dönemlere dayanan bir sembol olarak karşımıza çıkıyor. İsveçli Ericsson firması tarafından geliştirilen Bluetooth şu an neredeyse herkes için aynı şeyi ifade ediyor. Bu simgenin seçilmesinde ise iyi bir iletişimci olduğu bilinen bir Viking kralı yer alıyor. Bu kralın soyadı ise Blatand yani bu Bluetooth anlamına geliyor ve bugün hepimizin bildiği sembol, baş harfleri için İskandinav kültürüne ait bir anlam içeriyor. Artık her akıllı telefonda ve Bluetooth ile bağlanan cihazlarda bu sembole aşinayız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Michela Graziani oluşturduğu bu antik emoji katalogunu Kickstarter üzerinden sunuyor. Herkesin ulaşımına açtığı bu sembolleri çoklu formatlarda ve ticari bir lisans altında satıyor. 28 dolar karşılığında alabildiğiniz sembollere bu şekilde tam erişim sağlayabilirsiniz.