reklamı kapat

POPÜLER

deepfake yapay zeka

Deepfake üstünden CEO’lara yönelik ilginç dolandırıcılık

Deepfake kavramı hayatımıza girdiğinden beri iyi örnekleriyle beraber çok konuşulan konular arasında yer alıyor. Haliyle bu alan suçluların da iştahını kabartıyor.

Gelişmiş yapay zeka teknolojileri ve Deepfake videoları esasen insanların yüzlerini kullanarak onları konuşturan ve doğrudan birisinin yüzüne bir başkasının videosunu yerleştirme prensibine dayanıyor. Deepfake ile artık sahte yüzler yaratmak oldukça kolay. Bu teknoloji ilk olarak birkaç yıl önce ortaya çıkmaya başladı. Deepfake videolarını oluşturan kullanıcılar ya kendilerini ünlüler gibi gösteriyor ya da daha derin ve sahte araçlarla cinsel içerikli videolar paylaşıyor. Deepfake artık her şeyden öte suçluların kullanmaya başladığı bir teknolojiye dönüşmüş durumda. Axios’daki bir haberde artık şirketlerin CEO’ların sesleri bu teknoloji ile taklit edilip, şirkete itibar kaybettirebileceği söylüyor.

Büyük bir siber güvenlik şirketi olan Symantec, özel şirketlere üç farklı başarılı ses saldırısı gerçekleştiğini söyledi. Her birinde, bir şirketin “CEO’su” acil para transferi talebinde bulunmak için kıdemli bir mali memuru arıyor ve o kişinin sesiyle bazı taleplerde bulunuluyor. Dolandırıcılar, CEO’ların sesini saatlerce eğitilen bir yapay zeka programı ile taklit ediyor. Yapay zekanın eğitilmesi için toplanan seslerin, telefon konuşmalarından, YouTube videolarından, TED konuşmalarından ve benzer kaynaklardan toplanıldığı söyleniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Deepfake ile milyonlarca dolar çalınabilir

Eğitilen yapay zeka algoritmaları ile bir şirketin CEO’su gibi davranmak halen çok ilkel olsa da “acil durum” şeklindeki özel çağrılar üstünden dolandırıcılık kaçınılmaz oluyor. Bu durum ayrıca bir şirketin hisselerini düşürmek ya da itibarını azaltmak için de oldukça pratik bir yol. Örneğin bu teknolojiyi kullanan ve Apple’ın hisse değerlerini düşürmek isteyen bir dolandırıcı, Tim Cook ve üst düzey yöneticilerden birisinin sesini taklit ederek olumsuz itibarla şirketin hissesinden milyarlarca dolar kaybetmesine neden olabilir.

Eski ABD Başkanı Barack Obama’nın Deepfake ile hazırlanmış gerçekçi videosu

İlginizi çekebilir

Rasputin’e Halo söyleten deepfake videosu