reklamı kapat

POPÜLER

Dünyanın ilk 4D elbisesi [Video]

3D yazıcılar ile istenen her ürün tasarlanabilse de, yazıcılardan daha büyük olan ürünleri üretebilmek epey zorlu olabiliyor. Nervous System tarafından 4D teknolojisiyle geliştirilen Kinematics isimli dünyanın 4D teknolojisi ile geliştirilmiş ilk elbisesi olarak dikkat çekiyor ve farklı üretim tekniğiyle 3D yazıcıların sınırlarını zorluyor.

kinematic
Kendi kendine şekil alabilen elbise, farklı noktalardan birbirine bağlantılı olan birçok parçadan oluşuyor. Tamamen 3D yazıcı ile geliştirilen elbise katlanmış bir şekilde üretilebiliyor. Üretim tamamlandığında ise bağlantılı parçalar kendi kendisine elbise şeklini alabiliyor. Dolayısıyla elbisenin bozulması veya eski haline dönmemesi gibi bir durum hiçbir zaman oluşmuyor.

4d-elbiseModern sanat eserleri konusunda dünyanın en önemli müzesi olarak kabul edilen Modern Sanatlar Müzesi, (Museum of Modern Art) yaptığı açıklamayla 3D yazıcıyla üretilen bu giysinin ilk modelini bünyelerine aldıklarını duyurdu. Ayrıca tasarımların özelleştirilebildiği uygulamanın ve geliştirilen bu teknolojinin nasıl işlediğini anlatan konsept videosunun da Modern Sanatlar Müzesi bünyesine alındığı dile getiriliyor.

VİDEO