reklamı kapat

POPÜLER

Dünyanın ilk iBeacon ile para çekme uygulaması Türkiye’den

Veacon platformu üzerinde çalışan iBeacon teknolojisiyle artık ATM’den, kart veya kod kullanmadan, bir tuşta para çekebilecekler.

iBeacon teknolojisi ile para çekebilmek için iPhone telefon sahiplerinin Apple Store’dan ücretsiz Akbank Direkt uygulamasını indirmeleri yeterli oluyor. Bu sayede Akbank müşterileri, iBeacon özelliği bulunan ATM’lerden kartsız, referans kodsuz bir kaç saniye içinde para çekebiliyor.

Apple’ın hizmete sunduğu yeni bir teknoloji olan iBeacon, iOS 7 işletim sistemi üzerinden, Konum Servisleri’nin kapsamını genişletiyor ve konum belirlemek için Bluetooth sinyali kullanıyor. Buna göre; Akbank Direkt Mobil’de yer alacak iBeacon ile para çekme işlemini yapıp tutar belirten Akbank müşterileri, iBeacon özelliği olan ATM’lerin ekranına telefonunu yaklaştırıp ATM’de 1 tuşuna basarak para çekme işlemini tamamlayabilecek. Başlangıçta, Zorlu AVM ve Kanyon AVM’deki toplam 5 Akbank ATM’sinde kullanılmaya başlayacak dünyanın ilk iBeacon teknolojisi ile para çekme uygulaması, zamanla yaygınlaştırılacak.

veacon
Veacon Platformu
Türkiye’nin ilk Apple sertifikalı iBeacon çözümlerinden olan Veacon, akıllı telefon ve tablet kullanıcıları ile lokasyon tabanlı iletişim kurabilmeyi sağlayan bir mobil çözüm platformu. Akbank ¨iBeacon ile ATM’den para çek projesinin¨ temelinde Veacon çözüm ailesi yer alıyor. Veacon temelinde bir yönetim portalı, iBeacon tabanlı sensörler ve yazılım uzmanları için geliştirişmiş mobil SDK’dan oluşuyor. Veacon sayesinde markaların mobil yazılım uzmanları mevcut uygulamalarını kolayca iBeacon destekli hale getirip daha zengin bir mobil deneyim yaratma imkanına sahip oluyorlar. Platform, Veacon mobil SDK sayesinde tüm sektörlere hitap edebildiği gibi her sektör içinde de farklı amaçlara hizmet edebiliyor.