reklamı kapat

POPÜLER

Philips’ten Apple’ın iBeacon sistemine rakip, akıllı LED ampullerle konumlandırma sistemi

Apple’ın mağaza içi müşteri deneyimini geliştirmek için çeşitli mağazalarında uygulamaya başladığı iBeacon sistemini daha önceki haberlerimizde tanıtmıştık. Apple’ın sistemine benzer şekilde Philips, kişiselleştirilmiş müşteri hizmeti odaklı, akıllı LED aydınlatmalar aracılığıyla çalışan mağaza içi konumlandırma projesini duyurdu.

Philips’in mağaza içi konumlandırma projesinin iBeacon’dan en temel farkı kullanıcının telefonu ile Bluetooth yerine akıllı LED ışık teknolojisini kullanması olarak gösterilebilir. Philips’in LED ampulleri sadece mekanı aydınlatma görevi görmüyor, aynı zamanda özel olarak geliştirilen uygulamanın yüklü olduğu akıllı telefonun mağaza içindeki konumunu belirliyor.

GÖRSEL IŞIK İLETİŞİM TEKNOLOJİSİ KULLANILIYOR
Işıkla veri transferi yeni bir gelişme olmamakla beraber ticari olarak kullanımı oldukça yeni kabul ediliyor. Görsel Işık İletişimi (Visual Light Communication) olarak adlandırılan yöntemde ampuller gözle algılanamayacak hızda yanıp sönerek veri aktarımı gerçekleştiriyor ve veriler genellikle telefonun ön kamerası aracılığıyla alınıyor. Akıllı telefondaki uygulama ise kullanıcının normal internet bağlantısı aracılığıyla görev yapıyor.

KULLANICIYA ÖZEL İNDİRİM VE YÖNLENDİRMELER
Sistem aracılığıyla kullanıcının bulunduğu reyondan özel indirimler sunmak veya kullanıcıyı aradığı ürünün bulunduğu reyona yönlendirmek mümkün hale geliyor. Örneğin bir kullanıcı Meksika yemeği yapmak isterse sistem gerekli malzemeleri listeleyerek bulundukları reyonlara yönlendirme yapabiliyor ve anlık indirimler tanımlayabiliyor.

MAĞAZALAR İÇİN İLAVE YATIRIM MALİYETİ BULUNMUYOR
Sistemin ana parçası olan LED ampuller, birçok mağaza tarafından kullanılan mevcut ampullerin duylarına uyumlu olduğu için uygulayıcı mağazalara ilave bir yatırım külfeti getirmiyor. Sistemin en büyük avantajlarından biri, kullanıcı sınırının neredeyse bulunmaması olarak gösteriliyor. LED aydınlatmanın çevresinde bulunan kullanıcıların tamamı sistemden faydalanabiliyor. Halen test aşamasındaki sistem, şu günlerde devam etmekte olan Düsseldorf’daki EuroShop 2014 perakende fuarında sergileniyor.