reklamı kapat

POPÜLER

PlayStation’da başladığı yarış kariyerine Red Bull F1 takımında devam edecek

Jann Mardenborough, 22 yaşında İngiltere’de yaşayan bir genç. Onu yaşıtlarından ayıran özelliği ise PlayStation oynayarak başladığı yarış serüvenini hayal bile edilemeyecek bir noktaya, Red Bull yarış pilotu olmaya taşıma başarısı göstermesi.

PlayStation’ın fenomen oyunlarından Gran Turismo oynayarak yarışmayı öğrenen Mardenborough’un hayatı 2011 yılında Sony’nin GT Akademi etkinliğinde 90 bin yarışmacıyı oyunda geride bırakarak Nissan‘dan gerçek sürüş eğitimi hakkı kazanması ile değişti. Nissan, genç İngiliz’in sürüş yeteneklerini ortaya çıkarabilmesi için gerçek pistte eğitim almasını sağladı. Geçtiğimiz yıl İngiliz ve Avrupa Formula 3 Şampiyonası’nda mücadele ettikten sonra kasım ayında Arden pistinde başarılı bir test geçiren Mardenborough, Red Bull pilotu olmaya hak kazandı.

GP 3, FORMULA 1’E AÇILAN KAPI
Bu sezon GP 3’te Robert Vişoui ve Patric Niederhauser ile birlikte yarışacak olan genç yetenek, aynı zamanda Red Bull’un sürücü geliştirme programına da katılacak. GP 3 yarışları, pilotlar açısından Formula 1’e açılan kapı olarak görülüyor ve normal şartlar altında bir pilotun bu aşamaya gelebilmesi için kartingden başlayan uzun bir tecrübe yolundan geçmesi gerekiyor. Genç yetenek, kendisini GP 3 için hazır hissettiğini belirtirken çevresindeki uzmanların gelişimine büyük destek olduğunu ve kendisinin sadece yarışlara odaklanmasının yeterli olduğunu söylüyor.

Red Bull Racing Pilot Geliştirme Yöneticisi Andy Damerum ise, Nissan’ın motorsporlarına yönelik yenilikçi yaklaşımını yakından takip ettiklerini ve Playstation sayesinde alışılmışın dışında bir yöntemle yeni yeteneklerin keşfedilebildiğini belirtti. Anlaşılan eğlence aracı olarak görülen konsollara bakış açısının değişme zamanı gelmiş gibi görünüyor. Bu vesile ile sizi konsolda oyun oynamak yerine ders çalışmaya davet eden anne babalara bu haberi referans gösterip yeteneklerinize odaklanabilirsiniz. Bu şansa sahip olmaya çalışan 89 bin 999 kişinin ise başarısız olduğunu da tekrar hatırlatmakta fayda var.