reklamı kapat

POPÜLER

DynaOptics akıllı telefonlar için optik zoom geliştirdi

Akıllı telefon kameralarının daha yetenekli olmasının önündeki en büyük engel tasarım kısıtlamaları. İnce bir gövde yapısı, akıllı telefonlarda tüketiciyi cezbeden temel faktörlerden biri ve buna paralel olarak kamera teknolojisinin genelde yazılımsal olarak geliştirildiği görülüyor.

Samsung Galaxy K Zoom gibi sıra dışı cihazlar ise fotoğraf makinesi ve cep telefonunu tuhaf büyüklüklerde bir arada sergiliyor. Gerçekten büyükler ve gerçekçi olmak gerekirse pek fazla ilgi gördükleri de söylenemez. Peki mevcut fotoğraf makinelerine optik zoom özelliği getirilmek istense nasıl olurdu?

DynaOptics-lens-001DynaOptics’in geliştirdiği lens; yapısı ve işleviyle akıllı telefonlar için uygun bir yapı sunuyor. Çünkü, kalınlığı artıracak bir form faktöre sahip değil. Klasik optik zoom’ların en az 3 kat şeklinde dışa doğru açılan yapıları yerine DynaOptics’in henüz geliştirme aşamasındaki lensi, temelde kamera merceğinin farklı parçalarının yakınlaştırma sağlaması ile görüntüleme sağlıyor.

Dijital fotoğrafçılık teknolojisi adına bu yeni buluşun heyecan uyandırdığı bir gerçek, bununla birlikte her şey iyi giderse en erken 2016 yılında kullanılabilir hale geleceği de açıklandı. Testlerle kalitenin mükemmelleştirilmesi için uzun bir süre söz konusu ve yakın gelecekte çok daha yetenekli yakınlaştırma gerçekleştirebilen akıllı telefonlarla karşılabiliriz. Gelişmeleri izlemeye devam edeceğiz.