reklamı kapat

POPÜLER

Dyson’ın yeni süpürgesi akıllı değil, adeta bir dahi [Video]

Vantilatör ve el kurutma cihazlarına kıyasla belki en çok elektrikli süpürgeleriyle tanınan Dyson, şu ana kadar akıllı elektrik süpürgelerinden itinayla uzak durmuştu. Teknolojinin henüz yeterince gelişmemiş olması nedeniyle şimdiye kadar girişimde bulunmayan Dyson, sonunda Dyson 360 Eye adlı akıllı süpürgesiyle karşımıza çıktı. Yaklaşık 16 yılda geliştirilen 360 Eye’a, 47 milyon dolara yakın yatırım yapılmış.

dyson3
Piyasadaki akıllı süpürgelerin genellikle çevresini algılama konusunda başarısız olduğunu ve doğru dürüst temizlik yapmadığını belirten James Dyson, 360 Eye‘ın ise gerçekten temizlik yaparak insan emeğinden tasarruf sağladığını öne sürüyor. Adını 360 derecelik benzersiz panoramik kamerasından alan makine, tüm odayı aynı anda algılıyarak kızılötesi sensörleri yardımıyla odanın haritasını çıkarıyor. Saniyede 30 kareye kadar çekim yapabilen bu kameranın deklanşör hızı, süpürgenin hareket hızıyla uyumlu çalışarak odanın her yerinde milimetrik temizlik sağlıyor.

dyson4
Dyson, 360 Eye’ın içindeki V2 dijital motor gücü sayesinde piyasadaki tüm elektrikli süpürgelerden daha iyi çalıştığını iddia ediyor. Süper güçlü motoruyla toz ve kiri rahatça çeken makinenin eni boyunca uzanan fırçasında karbon fiber kıllar yer alıyor. Diğer akıllı süpürgelerde gördüğümüz döner fırçalardan çok daha kuvvetli olan bu fırçayla mükemmel temizlik sağlayan cihaz, engellerin üstesinden gelme konusunda da diğer makinelerden çok daha başarılı. 0,4 litrelik toz ve kir tutma kapasitesi bulunan makine, şarj istasyonuna geri dönmeden önce 20 ila 30 dakika çalışabiliyor. Yaklaşık 2,4 kilogram ağırlığındaki makineyi özel mobil uygulamasıyla kullanarak otomatik temizlik programı yapabiliyor, cihazın önceden ayarlanan gün ve saatlerde temizlik yapmasını sağlayabiliyorsunuz.

Fiyatı henüz açıklanmayan Eye 360’ın çıkışı için de biraz beklememiz gerekiyor. Öncelikle 2015 yılında Japonya’da piyasaya çıkacak olan makine, daha sonra diğer ülkelerdeki çıkışını gerçekleştirecek.

dyson5

dyson1

dyson2

VİDEO