reklamı kapat

POPÜLER

sonyQX1

Sony’den iki yeni lens-kamera duyurusu

Geçtiğimiz yıl gerçekleşen IFA Fuarı‘nda Sony cep telefonlarını fotoğraf makinesine dönüştüren kamera-lenslerini duyurduğunda, cep telefonu kullanıcılarını bir hayli heyecanlandırmıştı. Bu sene bu deneyimi geliştirecek iki ürün daha tanıttı.

Sony-QX30
Cyber-Shot QX100 ve Cyber-Shot QX10 isimlerini taşıyan “lens-kamera”lar ile cep telefonu fotoğrafçılığını bir seviye yukarı taşıyan Sony, bu özel lens ailesine iki yeni ürün daha ekledi. Dün duyurduğumuz QX1 ile beraber QX30‘un da duyurulmasıyla detaylar de netleşti. QX30, isminin de işaret ettiği üzere 30 kata kadar yakınlaşma yapabiliyor. 24-720 mm f/3,5-6,3 optik zooma sahip olan lens, 20,4 megapiksel çözünürlük sunuyor.

Yeni nesil QX serisiyle düşük ışıkta daha başarılı fotoğraf deneyimi sunmayı amaçlayan Sony, 1/2,3 inç Exmor R CMOS sensör ile gelen QX30’un maksimum ISO değerini 12.800 olarak duyurdu. 1080p video kaydı yapabileceğiniz kamera ile görüntüleri depolarken telefonunuzu kullanmak zorunda değilsiniz. microSD kart desteği sunan QX30’da da görüntüleri depolayabilirsiniz. Video ve fotoğrafları Wi-Fi aracılığıyla çektiğiniz gibi telefonunuza aktarmanız da mümkün. Telefonunuzun pil gücünü yormayan QX30’un değiştirilebilir bataryası tam dolu şarjla 200 kare fotoğraf veya 45 dakika HD video kaydını destekliyor. Gelecek ay satışa sunulacak olan QX30’un fiyatı ise 350 dolar.

sonyQX1
Teknik detayları kesinlik kazanan QX1 ise, serinin “amiral gemisi” olmaya hazırlanıyor. 20,1 megapiksel çözünürlük sunan APS-C sensör ile gelen QX1, telefonla DSLR kalitesinde çekimler yapmayı vadediyor. Sony’nin aynasızlarının sahip olduğu pek çok özellikle donatılmış olan QX1, ISO değerini 16.000’e kadar yükseltebiliyor. 1080p video çekimler yapılabilen lens-kamera, gelişmiş çekim özelliklerini de beraberinde getiriyor. Yakaladığınız görselleri RAW formatında da kaydedebileceğiniz QX1, bataryasıyla iddiasını destekliyor. Tam dolu şarjla 440 kare fotoğraf veya 150 dakikaya kadar video kaydı alabilen lens-kamera kasım ayında 400 dolar fiyat etiketiyle kullanıcıyla buluşacak.

İLGİLİ HABERLER