reklamı kapat

POPÜLER

Disney içinde bir Electronic Arts

Electronic Arts bir Disney şirketi halini alabilirmiş

Oyun dünyasının en büyük isimleri arasında yer alan Electronic Arts (EA), satış konusunda bir kez daha gündeme gelmiş durumda.

Electronic Arts, uzun süredir satış ya da bir birleşme konusunda haberler ile gündeme geliyor. Dev oyun firmasının geçtiğimiz yıl NBCUniversal ile birleşme planı yanında satış için Disney, Apple ve Amazon gibi dev firmalar ile görüşmeler gerçekleştirdiği iddia edilmişti. Birçok devasa oyuna sahip olan ve çok uzun yıllardır hayatımızda olan EA, en son Amazon tarafından satın alınacak haberiyle büyük ses getirmişti. Daha sonra ise bunun gerçek olmadığı ortaya çıkmıştı. Firmayı bugün gündeme getiren ise Disney oldu. Bloomberg’te çıkan bir haberde, Disney yöneticilerinin şirket CEO’su Bob Iger’ı EA’in alınması konusunda zorladığı aktarıldı. Bob Iger’ın çok sıcak bakmadığı için şu an masada olmayan bu adım ileride gerçekleşir mi bilmiyoruz. Ancak böyle bir hamle Disney’e büyük paralar kazandırabilir yani çok ciddi fayda sağlayabilir. Çünkü EA’in özellikle spor oyunları çok iyi satıyor ve oyun içi satışlardan devasa gelirler sağlıyor. Ayrıca bu alımın Disney’in en önemli birimlerinden biri olarak gördüğü spor odaklı ESPN ile de iyi bir uyum sağlayacağı düşünülüyor. EA, genel olarak en çok sevilen oyun firması konumunda bulunmuyor ancak yine de çok değerli varlıkları elinde bulunduruyor. Oyun pazarının ne kadar büyüdüğünü elbette gören Disney yöneticileri, şirketin yeni dönemde oyun lisans sağlayıcısından oyun üreten bir deve dönüşmesini istiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Electronic Arts ve Disney gelişmeleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Asus imzalı katlanabilir ekranlı ilk dizüstü modeli ile tanışın