reklamı kapat

POPÜLER

Avrupa'da Yılın Otomobili 2022

Elektrik damga vurdu; Avrupa’da Yılın Otomobili 2022 finalistleri açıklandı

İlk aşamaların ardından geriye sadece 7 modelin kaldığı Avrupa’da Yılın Otomobili 2022 ödüllerinde, tarihsel bazda bir ilk yaşanıyor.

Koronavirüs gölgesinde geçen iki yıllık periyotta otomobil meraklılarıyla yeni modelleri bir araya getiren pek çok fuarın dijital şekilde düzenlenişine tanık oluyoruz. Bu organizasyonları bazılarında “yılın otomobili” ödüllerinin veriliyor olması, sürece olan ilgiyi de doğrudan etkiler niteliklerde. 2022 yılı içerisinde biraz daha iyi bir tablo beklenirken, organizasyonların ev sahipliği yapacakları ödüllerin finalistleri de boy göstermeye başlıyor. Cenevre Otomobil Fuarı kapsamında sahibini bulacak Yılın Otomobili 2022 için bir süredir devam eden eleme süreci son adıma ulaştı. Organizasyon tarafından kısa süre önce duyurulan finalist listesi, tarihte bir ilki de beraberinde getiriyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Avrupa’da Yılın Otomobili 2022 finallerinde tek geleneksel Peugeot 308

Toplamda 38 farklı modeli bir araya getiren ilk aşamaların ardından geldiğimiz son tabloda karşımızda sadece 7 model kalmış durumda. Finalist listesinin organizasyon tarihine geçiren temel neden ise, elektrikli modellerin ilk kez içten yanmalı motora sahip olanları ezici bir şekilde geride bırakması. 6 tanesi tamamen elektrikli modelleri içeren finalist listesinde; Cupra Born, Ford Mustang Mach-E, Hyundai Ioniq 5, Kia EV6, Peugeot 308, Renault Mégane E-Tech ve Skoda Enyaq karşımızda duruyor. Bunlar arasında sadece yeni nesil Peugeot 308’in geleneksel altyapı üzerine geliştirildiğini özellikle belirtmekte fayda var. 23 farklı ülkeden toplamda 61 jüri üyesinin değerlendirilmesiyle sonuç bulacak ödülleri kazananı 28 Şubat’ta açıklanacak.

İlgili video