reklamı kapat

POPÜLER

2019 KIA Sportage

Elektrik dokunuşlu yeni dizel motoru ve güncellenen detaylarıyla 2019 KIA Sportage tanıtıldı

23 Mayıs 2018

Bu yıl içerisinde Avrupa pazarındaki satışlarına kademeli olarak başlanılması planlanan 2019 KIA Sportage, ihtiyaç duyduğu güncellemeleri almış gibi gözüküyor.

Geçtiğimiz hafta içerisinde kamuflajsız olarak kameralara yakalanmasıyla birlikte sizlerle ilk değerlendirmesini yapma fırsatına eriştiğimiz 2019 KIA Sportage, bugün itibarıyla resmi kaynaklardan gelen detaylarıyla teorik tanıtımını gerçekleştir. Dışarıda ve içeride makyaj niteliğinde değişimleri beraberinde getiren yeni modeldeki en büyük değişim beklediğimiz gibi kaputun altındaki elektrik dokunuşuyla asfalta iniyor. KIA’nın bu zamana kadar ürettiği en çevreci dizel motoru olarak nitelendirdiği 1,6 litrelik yeni bir opsiyona da kavuşan Sportage, genel itibarıyla işlevsellik ve deneyim odaklı değişimler üzerine kurulu diyebiliriz.

Tasarım – Donanım

Şimdilik fotoğraf olarak bizlere çok zengin bir içerik sunmayan KIA, makyajladığı Sportage’ın en üst seviyesi olan GT-Line versiyonunu karşımıza çıkarttı. Değişimlerini net bir şekilde görebildiğimiz bu versiyonda, tampon ışıklandırma grubu ve “kaplan burnu” tasarımının temelini oluşturan hava girişlerinde karakteristik değişimler yer alıyor. Makyajla birlikte beklediğimiz gibi ebatları 19 inç‘e kadar değişen yeni jant seçeneklerine de kavuşan Sportage’ın arkasında da ışıklandırma grubu temelli ufak değişimler söz konusu. Tasarım kısmının son parçası olan kokpite geçtiğimizde ise yenilenmiş bir direksiyon, sürücü ekranı ve boyutu 7 ile 8 inç arasında değişen multimedya ekranı ön plana çıkıyor. Elektronik asistanlar arasına ise; dur-kalk fonksiyonlu akıllı hız sabitleyici, araç çevre gösterimi ve sürücü dikkat uyarısı ön plana atılıyor.

Motor

Evet gelelim 2019 KIA Sportage’ın en can alıcı kısmı olan kaputunun altına. Burada üzerinde ilk durmamız gereken seçenek şüphesiz 48V’luk mild hybrid sistemiyle desteklenen yeni motor. 2.0 litre hacminde olan dört silindirli bu dizel motor tutumluluk karakteri ve karbon salınımı boyutunda bir adım daha ileride. Markanın, bu zaman ürettiği en çevreci dizel olarak nitelendirdiği 1,6 litrelik seçenekse 1,7 litrelik ünitenin yerine oyun dahil oluyor. 113 ve 134 beygir olmak üzere iki farklı versiyonla satışa sunulacak olan bu ünite dört tekerlekten çekişli altyapı ve 7 ileri çift kavrama şanzımanla kombin ediliyor. Şimdilik fiyatlarıyla ilgili herhangi bir detayın açıklanmadığı 2019 KIA Sportage üçüncü çeyren itibarıyla kademeli olarak Avrupa pazarındaki yerini alacak.