reklamı kapat

POPÜLER

Ford Explorer

Elektrikli Ford Explorer Türkiye’de de satışa sunulacak

Elektrikli Ford Explorer Türkiye’de de satışa sunulacak. Henüz fiyat belli değil ancak çıkış için yılın üçüncü çeyreğine işaret ediliyor.

Dünya’da yer alan habere göre Türkiye’de üçüncü çeyrek içinde satılacak elektrikli Ford Explorer direkt olarak Almanya’da üretilecek (Yani araçta bir ekstra Çin vergisi olmayacak). 602 km’ye kadar menzil sunabilen batarya seçenekleriyle gelecek bilgisi verilen Ford Explorer’da markanın tamamen elektrikli otomobiller için ürettiği ilk platform kullanılacak. Yüzde 10- 80 arasında 26 ile 28 dakika arasında şarj olabilen Explorer’da Explorer ve Premium donanımları olacak. 52, 77 ve 79 kWh olmak üzere üç batarya ve 170 ile 340 beygir güçlerinde üç güç seçeneği olacak. Ford Explorer bundan önce ise bir rekor ile gündeme gelmişti. Eğer kaçırdıysanız Lexie Alford, Explorer’ı kullanarak elektrikli bir araçla dünyanın çevresini dolaşan ilk kişi olarak resmi bir rekora imza attı. Bu konuda firmadan yapılan açıklamada şunlara yer verilmişti: “Tamamen elektrikli yeni Ford Explorer ve Lexie Alford, 30.000 km’lik rekor yolculuğun bitiş çizgisini, bugüne kadar görülmemiş araçlardan oluşan bir konvoy eşliğinde geçerek Avrupa’da Ford için yeni bir çağın başlangıcını müjdeledi. Ford, “Dünyanın nihai test sürüşünü” kutlamak amacıyla, tamamen elektrikli yeni Explorer’ı Avrupa’da ön satışa sunuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Avrupa’da üretilen SUV, tek bir şarj ile 600 km’den fazla yol alarak sınıfının en iyisi sürüş menziline ulaşabilirken; DC şarj ile yüzde 10’dan yüzde 80’e yaklaşık 26 dakikada şarj edilebiliyor. Lexie ve yeni Ford Explorer, Fransa’nın Nice kentindeki bitiş çizgisini şirketin geleceğe dair vizyoner yönelimini şekillendiren mevcut modeller ile çevrili ikonik Ford araçlarından oluşan bir konvoy eşliğinde geçti.

Kutlamaya katılan ve “Ford Avrupa’da elektrikli araçlara tutku ve duygu katmak istiyor. Dışarıda yeterince sıkıcı otomobil ve SUV var. Yeni Explorer, Ford’un eşsiz karakterini temsil ediyor ve bu muhteşem konvoydaki her araca damgasını vuruyor” diyen Ford CEO’su Jim Farley, “Avrupa’nın yolları ve müşterileri için özel olarak tasarlanan ve sizi dünyanın her yerine götürebilecek bu yeni tamamen elektrikli binek otomobilin lansmanını yapmaktan gurur duyuyoruz.” açıklamalarında bulundu.

Ford Explorer yanında bu da ilginizi çekebilir: Hyundai’den otomatik çalışan şarj robotu