reklamı kapat

POPÜLER

Hyundai IONIQ 5 N

Elektrikli Hyundai IONIQ 5 N’in yapay motor ve egzoz sesini duyabileceğiniz video

Elektrikli spor otomobil modeli Hyundai IONIQ 5 N’in yapay motor ve egzoz sesini duyabileceğiniz kısa bir video paylaşıldı.

“Goodwood Festival of Speed” kapsamında tanıtılan araçlar arasına dahil olan Hyundai IONIQ 5 N, tamamen elektrikli bir seçenek olduğundan içten yanmalı motora sahip değil yani otomobil tutkunlarının sevdiği “gerçek” bir motor sesi ile gelmiyor. Bu eksiği kapatmak isteyen Hyundai, bunun için araca gerçekten etkili bir yapay motor ve egzoz sesi ekledi. Bu konuda Hyundai kendisi şunları aktarıyor: “Günlük bir spor otomobil olarak öne çıkan IONIQ 5 N, entegre N e-shift ve N Active Sound + aracılığıyla da iddialı bir vites değiştirme ve yarış otomobili sesi sunuyor. N e-shift, güç iletimi ve vites değiştirme arasında muazzam bir kontrol sunarken N Active Sound ise sürüş keyfini benzinli motor tınılarıyla artırıyor.” Peki bu altyapı gerçekte nasıl bir deneyim sunuyor? Bunu hemen aşağıda izleyebileceğiniz Automann-TV imzalı video net olarak gözler önüne seriyor. Aracın içerisindeki hoparlör sisteminden güç alan bu yapay motor sesi sistemi, videoyu izleyince sizin de görebileceğiniz üzere beklentilerin ötesinde çalışıyor. Yapay sese yüksek devir sonrasında gelen “egzoz patlamalarını / çatırtılarını” dahi ekleyen Hyundai, bu sayede aracın kişisel sürüş keyfini yüksek tutmayı hedefliyor. Yapay motor sesi konusunda sürücünün seçebileceği farklı ses tonları sunan firma, bu sistem ile halen gerçek otomobil tutkunlarını tatmin etmiyor ancak gelecek maalesef bunu gerektiriyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Teknik olarak hatırlamak adına gelişmiş tork geri besleme için de özel olarak ayarlanmış bir N R-MDPS (Motor Tahrikli Servo Direksiyon) sistemi kullanılan araç, öne 166 kW / 226 PS, arkaya ise 282 kW / 383 PS elektrik motoru yerleştiriyor. Sürücüsüne toplamda 448 kW / 609 PS güç sunan IONIQ 5 N, firmaya göre “N Grin Boost” devredeyken 478 kW / 650 PS güç üretiyor ve Hyundai’nin kendi açıklamasına göre 21 bin devir çevirebiliyor.

Hyundai IONIQ 5 N yanında bu da ilginizi çekebilir: Hyundai’den otomatik çalışan şarj robotu

İLGİLİ HABERLER