reklamı kapat

POPÜLER

Elektrikli otomobil yeni pil sistemi

Elektrikli otomobil modellerinde devrim yapacak yeni pil sistemi!

Otomobil sektörünün geleceğinde elektrikli otomobil modelleri yer alıyor. İşte bu geleceği hayal edilenden daha iyi hale getirecek bir pil sistemi geliştirildi.

Elektrikli otomobil modellerinin sayısını gün geçtikçe artıyor. Tesla’nın öncü olduğu bu alana şu an hemen her üretici devasa yatırımlar yapıyor. Ancak halen çoğu kişi için mevcut modellerin menzilleri yeterli gelmiyor. Şu an birçok alınabilir düzeyde elektrikli model 300 – 400 km arasında bir menzil sunuyor. İşte bunu değiştirecek bir sistem geliştirilmiş durumda. Innolith AG firması, kısa süre önce dünyanın ilk 1.000 Wh/kg değerine sahip şarj edilebilir pil sistemini geliştirdiği duyurdu. Wh/kg yani “kilogram başına watt saat”, açıklandığı kadarıyla pillerdeki enerji yoğunluğunu tanımlamak için yaygın olarak kullanılan bir ölçü birimi. Karşılaştırmak adına Tesla Model 3 içerisinde 250 Wh/kg pil sistemi yer alıyor. Firmanın bunu gelecekte 330 Wh/kg seviyesine taşıması bekleniyor. Geliştirdiği 1.000 Wh/kg pil sistemi ile bu konuda çok büyük artış getiren Innolith AG, bu pile sahip bir modelin tam 1.000 km menzile ulaşılabileceğini açıklanıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Elektrikli otomobil modelleri, bu pil teknolojisi ile sınırları aşacak gibi görünüyor

Tek şarjla 1.000 km gerçekten inanılmaz görünüyor. “Şarjım biter mi?” endişesini ortadan kaldıracak gibi duran yeni sistem, aynı zamanda üretim maliyetini de düşürüyor deniyor. Çünkü bu pil sisteminde egzotik ve pahalı materyaller kullanılmıyor. Ayrıca tercih edilen inorganik elektrolitlerin yangın riskini çok ciddi oranda azalttığı belirtiliyor. Biliyorsunuz bu da çok büyük önem arz ediyor. Bazen kötü şekilde yanan Tesla’ların haberleri geliyor.

İlginizi Çekebilir

En çok beklenen elektrikli otomobillerden Tesla Roadster