reklamı kapat

POPÜLER

Bird

Elektrikli scooter şirketi Bird, “Chapter 11” iflas başvurusunda bulundu

 - Güncelleme: 20 Aralık 2023 12:11

Elektrikli scooter şirketi Bird iflas başvurusunda bulundu. 2023’ü iyi şekilde kapatamayan bir isim daha karşımıza çıktı.

Elektrikli scooter pazarında dikkat çeken ve 2017 yılında eski Lyft ile Uber yöneticisi Travis VanderZanden tarafından kurulan mikromobilite girişimi Bird, eylül ayında NYSE’den çıkarılmıştı, bugün ise “Chapter 11” iflas duyurusu geldi. Şirket konuda yaptığı açıklama kapsamında bilançosunu güçlendirmeyi amaçlayan bir finansal yeniden yapılandırma sürecine girdiğini ve uzun vadeli sürdürülebilir büyüme arayışında normal şekilde faaliyet göstermeye devam edeceklerini açıkladı. Yapılan paylaşıma göre ABD’de Chapter 11 iflas başvurusunda bulunan şirketin amacı, Chapter 7’nin aksine pazarda kalmaya devam edebilmek. Bu konuda yapılan bir açıklama tam olarak şöyle: “Chapter 11 için başvuran şirketin amacı Chapter 7’in aksine pazarda kalmaya devam etmektir. Bunun için iflas mahkemesi şirketin borçlarının bir kısmını ya da tamamını silebilir. Buradaki mantık şirketin varlıklarının toplamından daha değerli olmasıdır. Alacaklıların avantajı, şirketin finansal olarak düzlüğe çıkması halinde varlıkların satışından elde edebileceklerinden fazlasını kazanabilme ihtimalidir. Çünkü borçların silinmesi sonucunda şirketin mevcut sahipleri, şirket üzerindeki tüm haklarını kaybederler ve şirket alacaklıların yönetimine geçer.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bundan önce ABD merkezli WeWork bir iflas başvurusunda bulunmuştu. Adam Neumann ve Miguel McKelvey tarafından 2010 yılında kurulan WeWork, eğer daha önce duymadıysanız şirketlere ortak çalışma ve ofis ortamı sağlayan bir girişim olarak çok ses getirmişti. Bir ara tam 47 milyar dolarlık bir değerlenmeye ulaşan ve yıllar içerisinde 22 milyar dolardan fazla yatırım çeken firma, 2023 bitmeden kısıtlı bir iflas başvurusunda bulundu.

Şirket, aktarıldığı kadarıyla bu adımla borçlarını nasıl yeniden yapılandıracağını planlarken operasyonlarına devam etmeyi planlanıyor. WeWork’ün iflas talebi ABD ve Kanada dışındaki ülkelerdeki operasyonlarını etkilemeyecek bilgisi geçilirken, şirketin yüzde 60’ına sahip olan ve şirkete şimdiye milyarlarca dolar yatırım yapan Japonya merkezli dev SoftBank, pahalı kira sözleşmelerini yeniden müzakere etmeden WeWork’ün ayakta kalamayacağına kanaat getirmiş oldu.

Hisseleri bu yılın başından beri tam yüzde 98,5 düşen şirket, bir süre daha aramızda olmaya devam edecek. Burada aktarıldığı WeWork Hindistan, şirket çatısı altındaki en güçlü birimlerinden birisi konumunda ve çoğunluğu Embassy Group’a ait olduğu için iflastan büyük ölçüde yalıtılmış durumda. Hindistan’daki yetkili isim bugün yaptığı bir açıklamada, Hindistan biriminin para kazandığını ve faaliyet göstermek için dış sermayeye ihtiyaç duymadığını söyledi.

Bird iflası yanında bu da ilginizi çekebilir: Hyundai’den otomatik çalışan şarj robotu