reklamı kapat

POPÜLER

SpaceX Elon Musk

Elon Musk’ın Ay’a göndereceği gizemli uzay turistinin şaşırtıcı yolculuk planı [Video]

Elon Musk‘ın CEO’su olduğu SpaceX, Ay’a göndereceği ilk uzay turistini açıkladı. Açıklanan isim ise tahminlerin dışında bir milyarder.

Advertisement

Geçtiğimiz hafta Elon Musk ve SpaceX cephesinden heyecan verici bir haber gelmişti. Uzay turizmini başlatmaya hazırlanan SpaceX, Twitter üzerinden Ay’a göndereceği gizemli yolcusuyla ilgili bir açıklama paylaşmıştı. Şirketi Big Falcon Rocket (BFR) modeli ile uçuşa geçecek olan bu gizemli yolcu Ay’a fırlatılacak ve Ay’ın etrafında uçarak eşsiz bir manzarayı yerinde gözlemleme şansına erişecek. Yolcunun ismi ise büyük bir duyuru için sır gibi saklanıyordu. Musk, yolcunun bir Japon olduğunu açıkladığında gözler dünya üzerindeki dördüncü “uzay turisti” olmak isteyen Daisuke Enomoto’ya çevrilmişti. Ancak bu kişi bambaşka biri çıktı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Japon milyarderin Ay’a yolculuğu

Şirketin Ay etrafındaki turlarına dahil olacak ilk özel müşterisi, Japonya’nın en büyük çevrim içi kıyafet satıcısı Zozotown’un kurucusu Yusaku Maezawa oluyor. Japon milyarderin en erken 2023’te bu heyecan verici yolculuğa çıkması bekleniyor. Ancak Maezawa, yolculuğu yalnız planlamamış. Yanında sanatçıları da istediğini açıklayan Maezawa, yolculuğu #dearMoon isimli bir sanat projesine çeviriyor. 42 yaşındaki milyarder yolculuk için 6-8 kişi arası bir ekip oluşturmaya hazırlanıyor. Bu ekipte bir yönetmenden ressama, müzisyenden heykeltıraşa sanatın farklı dallarında çalışan isimlerin olacağı belirtiliyor. Tutkulu bir koleksiyoner de olan Maezawa, bu yolculuğun ortaya çıkarabileceği ilhamı düşünerek böyle bir adım atmış. Tabii Maezawa’nın davet edeceği isimler şimdilik belirsizliğini koruyor. #dearMoon projesiyle ilgili daha detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.