reklamı kapat

POPÜLER

Elon Musk

Elon Musk “metaverse” ve “Web3” hakkında konuştu

Facebook’un olmasa da artık Facebook yani Meta ile özleştirilen metaverse kavramı için bu sefer Elon Musk konuştu.

Advertisement

Facebook ya da çatı şirket temelli yeni adıyla Meta, geçtiğimiz aylarda metaverse konusunda büyük bir gösterim yaptı. Bilmeyenler için direkt olarak “gerçeklikten kaçış” olarak nitelendirebileceğimiz metaverse, Meta’nın kurmak istediği bir “sanal dünya” olarak karşımızda yer alıyor.

Bilim kurgu filmlerinden gördüğümüz sanal dünya konseptini “Horizon (İş, oyun ve eğlence için farklı sürümleri var)” adı verilen metaverse dünyasına özel bir sosyal ağ ile birleştiren Meta, dijital avatarlar ile etkileşime geçilecek sanal gerçeklik merkezli uçuk bir gelecek hayali oluşturuyor.

Metaverse’yi sadece eğlence değil çalışma hayatı (Sanal karakterler ile istenilen her yerde toplantı vb.) için de planlayan Meta, aynı zamanda süreci sadece sanal ile kısıtlamak da istemiyor. Firma, fiziksel dünya ile sanalı birleştirmek yani temel olarak artırılmış gerçeklik temelinde bir metaverse kurmak istiyor.

İşte bu konuda konuşan Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk, “metaverse” konusuna şimdilik çok sıcak bakmadığını açıkladı. Musk, metaverse’nin şimdilik son kullanıcı için hayal kırıklığı yaratan bir deneyim getirdiğini belirtti ve “Bütün gün yüzüne bir ekran yapıştıran (VR başlık) ve hiç ayrılmak istemeyen birisini düşünemiyorum.” tarzında bir açıklama yapan ünlü isim, metaverse özelinde şimdilik benzersiz, zorunlu, olmazsa olmaz bir kullanım senaryosu görmediğini de belirtti.

Elon Musk ayrıca Web3 ya da Web 3.0 için de konuştu. Bilmeyenler için Web 3.0, internet’in merkezi olmayan ve genel blok zincirlerine dayalı gelecek sürümü için ortaya atılan bir fikir. İçinde bulunduğumuz Web 2.0’dan farklı olarak Web 3.0’da interneti kontrol eden az sayıda şirket olmayacak, yapılabilirse blok zinciri temelinde merkezi olmayan bir yapı kurulacak.

Elon Musk, Web3 fikrini / planını bir “gerçek bir projeden çok pazarlama” olarak gördüğünü belirtiyor ve bunu tam olarak anlamadığını aktarıyor. Servetini temelde internet üzerinden kazanan Musk, bu konuda şunu da eklemeyi unutmuyor: “Belki de bu yeni teknolojileri anlamayacak kadar yaşlıyım…

SpaceX ve Tesla CEO’su, bu iki kavrama da çok sıcak bakmıyor ancak iki kavram da dijital ileride dünyayı değiştirebilecek potansiyeller taşıyor. Bu konuda çok sayıda çalışan firma ve kişi bulunuyor. Ancak hem metaverse hem de Web 3.0 için önümüzde daha uzun yıllar bulunuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Metaverse konusunda Elon Musk öncesinde Bill Gates bir açıklama yaptı

Bill Gates, yayınladığı blog yazısında önümüzdeki iki ila üç yıl içerisinde tüm sanal toplantıların metaverse içerisinde yapılacağını düşündüğünü aktardı. Bill Gates, toplantıların metaverse evreninde üç boyutlu avatarlar ile yapılır hale geleceğini söylüyor ve bu tahmin kesinlikle uçuk görünmüyor.

Bu süreci daha şimdiden kullananlar bulunuyor ve bunun faydasını görenler süreçten çok memnun olduklarını aktarıyor. Çünkü üç boyutlu evrende üç boyutlu karakter ile toplantı yapıldığı zaman, çalışma ortamının dağınıklığı sorun olmaktan çıkıyor, ufak bir toplantı için dahi makyaj yapma ya da kıyafet hazırlama derdi bitiyor.

İlginizi Çekebilir

OPPO’dan dikkat çeken konsept telefon