reklamı kapat

POPÜLER

WhatsApp Elon Musk LOG Tasarım

Elon Musk, WhatsApp uygulamasına güvenlik üstünden yine taş attı

X platformunun sahibi Elon Musk, WhatsApp uygulamasına yine taş attı. Firma popüler mesajlaşma servisini güvenli bulmuyor.

Dünyanın en zengin insanlarından Elon Musk resmi X hesabından, “WhatsApp kullanıcı verilerinizi her gece dışa aktarıyor. Bazı insanlar hala güvenli olduğunu düşünüyor.” yazdı. Musk bunu, “WhatsApp, hedefli reklamcılık için kullanıcı verilerini her gece dışa aktararak analiz ediyor ve kişileri müşteri değil bir ürün haline getiriyor.” paylaşımına cevap olarak attı. Peki bunun altında tam olarak ne yer alıyor? WhatsApp için geliştirilen yeni özellikleri bulmasıyla ünlenen WABetaInfo bu konuda Musk’ı alıntılayarak şunları yazdı: “WhatsApp, kullanıcı verilerini reklam analizi oluşturmak için her gece paylaşmıyor. Burada bahsedilen, Android’deki direkt olarak cihazlarda kalan yerleşik yedekleme özelliği. Kullanıcılar HTTP isteklerini kontrol etmek için bir ağ trafiği analiz aracı kullanarak bunu doğrulayabilirler.” Elon Musk ve WhatsApp daha önce de gündeme gelmişti. Kaçıranlar için Twitter mühendisi Foad Dabiri geçtiğimiz yıl kendi Twitter hesabı üzerinden sayfanın altında görebileceğiniz paylaşımı yapmıştı. Dabiri bu paylaşıma, “WhatsApp, ben uyurken ve sabah 6’da uyandığımdan beri arka planda mikrofonu kullanıyor. Burada neler oluyor?” yazdı ve yine aşağıda görebileceğiniz ekran görüntüsünü paylaştı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bunu gören Elon Musk, Dabiri tarafından yapılan bu paylaşımı aldı ve o zaman 139 milyon takipçiye sahip kendi hesabına “WhatsApp’a güvenilemez” mesajıyla taşıdı. Peki burada gerçekten tam olarak ne oluyordu? WhatsApp sürekli olarak ortam dinlemesi mi yapıyordu?

Elon Musk tarafından öne çıkarıldıktan sonra çok tepki çeken konuya WhatsApp vakit geçirmeden açıklık getirdi. WhatsApp’ın Twitter hesabından konu hakkında, “Son 24 saattir Pixel telefonu üzerinde WhatsApp ile alakalı sorun yaşayan bu Twitter mühendisi ile iletişim halindeydik. Bunun Android telefonlarda yer alan Gizlilik Panosundaki (Erişim ve izinleri gösteren yer) bilgileri yanlış tanımlayan bir hatadan kaynaklı olduğuna inanıyoruz.

Google’dan bunu araştırmasını ve düzeltmesini istedik. Kullanıcılar mikrofon ayarları üzerinde tam kontrole sahip. İzin verildikten sonra, WhatsApp mikrofona yalnızca bir kullanıcı arama yaparken veya sesli not ya da video kaydederken erişir ve o zaman bile bu iletişimler uçtan uca şifreleme ile korunur. Böylece uygulama bunları duyamaz.” denildi.

O zaman bu sorunun ya da hatanın aslında ilk defa gündeme gelmediği, Google’ın çözüm için bir süredir çalıştığı aktarılmıştı. Bu konuda en son Google’dan “ortada gerçekten bir sorunun olduğunu doğrulayan” resmî açıklama gelmiş ve Google, Gizlilik Panosunda çıkan bilgilerin oluşan bir hata nedeniyle yanlış göründüğünü ve bu bağlamda WhatsApp’ın sürekli olarak ortam dinlemesi yapmadığını belirtmişti. Daha sonra ise Google’ın resmi Android Developers hesabından şu açıklama yapılmıştı:

“Sınırlı sayıda WhatsApp kullanıcısını etkileyen bir Android hatası, Gizlilik Panosunda hatalı gizlilik göstergeleri ve bildirimleri oluşturmuştu. Kullanıcılar bu sorunu gidermek için şu an WhatsApp uygulamalarını güncelleyebilirler. WhatsApp’a bu konudaki ortaklıkları için teşekkür ediyor ve bu hatanın kullanıcılarda yol açmış olabileceği kafa karışıklığı için özür diliyoruz.”

Elon Musk haberleri yanında bu da ilginizi çekebilir: İddialı AR gözlük Xiaomi Wireless AR Glass Discovery Edition tanıtıldı

İLGİLİ HABERLER