reklamı kapat

POPÜLER

Elon Musk WhatsApp LOG Tasarım

Elon Musk’a göre WhatsApp bir “casus yazılım”

Milyarder Elon Musk’a göre dünyanın en popüler anlık mesaj servisi olmaya devam eden WhatsApp bir “casus yazılım”.

X platformundaki “DogeDesigner” isimli kullanıcı geçtiğimiz günlerde şu paylaşımı yaptı: “WhatsApp’taki arkadaşımdan bir çanta satın almama yardım etmesini istedim. Ardından Instagram’da çanta reklamları görmeye başladım. WhatsApp mesajları uçtan uca şifreleniyorsa, neden durup dururken çanta reklamları görüyorum?” Bu paylaşıma Elon Musk’ın verdiği cevap ise kısaca, “Çünkü o bir casus yazılım.” oldu. WhatsApp’ı kişileri sürekli olarak takip eden/izleyen bir casus yazılım olarak gören Musk, WhatsApp’a ilk defa değil çok uzun zamandır saldırıyor. Geçtiğimiz aylarda Musk kendi X hesabından, “WhatsApp kullanıcı verilerinizi her gece dışa aktarıyor. Bazı insanlar hala güvenli olduğunu düşünüyor.” yazmıştı. Musk bunu, “WhatsApp, hedefli reklamcılık için kullanıcı verilerini her gece dışa aktararak analiz ediyor ve kişileri müşteri değil bir ürün haline getiriyor.” paylaşımına cevap olarak attı. Peki bunun altında tam olarak ne yer alıyordu?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

WhatsApp için geliştirilen yeni özellikleri bulmasıyla ünlenen WABetaInfo bu konuda Musk’ı alıntılayarak şunları yazdı: “WhatsApp, kullanıcı verilerini reklam analizi oluşturmak için her gece paylaşmıyor. Burada bahsedilen, Android’deki direkt olarak cihazlarda kalan yerleşik yedekleme özelliği. Kullanıcılar HTTP isteklerini kontrol etmek için bir ağ trafiği analiz aracı kullanarak bunu doğrulayabilirler.”

Elon Musk ve WhatsApp daha önce de gündeme gelmişti. Twitter/X mühendisi Foad Dabiri kendi Twitter hesabı üzerinden sayfanın altında görebileceğiniz paylaşımı yapmıştı. Dabiri bu paylaşıma, “WhatsApp, ben uyurken ve sabah 6’da uyandığımdan beri arka planda mikrofonu kullanıyor. Burada neler oluyor?” yazdı ve yine aşağıda görebileceğiniz ekran görüntüsünü paylaştı. Bunu gören Elon Musk, Dabiri tarafından yapılan bu paylaşımı aldı ve o zaman 139 milyon takipçiye sahip kendi hesabına “WhatsApp’a güvenilemez” mesajıyla taşıdı. Peki burada gerçekten tam olarak ne oluyordu? WhatsApp sürekli olarak ortam dinlemesi mi yapıyordu?

Elon Musk tarafından öne çıkarıldıktan sonra çok tepki çeken konuya WhatsApp vakit geçirmeden açıklık getirdi. WhatsApp’ın Twitter hesabından konu hakkında, “Son 24 saattir Pixel telefonu üzerinde WhatsApp ile alakalı sorun yaşayan bu Twitter mühendisi ile iletişim halindeydik. Bunun Android telefonlarda yer alan Gizlilik Panosundaki (Erişim ve izinleri gösteren yer) bilgileri yanlış tanımlayan bir hatadan kaynaklı olduğuna inanıyoruz.

Google’dan bunu araştırmasını ve düzeltmesini istedik. Kullanıcılar mikrofon ayarları üzerinde tam kontrole sahip. İzin verildikten sonra, WhatsApp mikrofona yalnızca bir kullanıcı arama yaparken veya sesli not ya da video kaydederken erişir ve o zaman bile bu iletişimler uçtan uca şifreleme ile korunur. Böylece uygulama bunları duyamaz.” denilmişti.

O zaman bu sorunun ya da hatanın aslında ilk defa gündeme gelmediği, Google’ın çözüm için bir süredir çalıştığı aktarılmıştı. Bu konuda en son Google’dan “ortada gerçekten bir sorunun olduğunu doğrulayan” resmî açıklama gelmiş ve Google, Gizlilik Panosunda çıkan bilgilerin oluşan bir hata nedeniyle yanlış göründüğünü ve bu bağlamda servisin sürekli olarak ortam dinlemesi yapmadığını belirtmişti. Daha sonra ise Google’ın resmi Android Developers hesabından şu açıklama yapılmıştı:

“Sınırlı sayıda kullanıcıyı etkileyen bir Android hatası, Gizlilik Panosunda hatalı gizlilik göstergeleri ve bildirimleri oluşturmuştu. Kullanıcılar bu sorunu gidermek için şu an WhatsApp uygulamalarını güncelleyebilirler. WhatsApp’a bu konudaki ortaklıkları için teşekkür ediyor ve bu hatanın kullanıcılarda yol açmış olabileceği kafa karışıklığı için özür diliyoruz.”

WhatsApp haberleri yanında bu da ilginizi çekebilir: İddialı AR gözlük Xiaomi Wireless AR Glass Discovery Edition tanıtıldı