reklamı kapat

POPÜLER

Elon Musk yeni şirketiyle insan beynini bilgisayara bağlayacak

28 Mart 2017

İlk detayları ortaya çıkan şirket ilk başta tedavisi mümkün olmayan önemli hastalıkların tedavisi için çalışmalar düzenleyecek.

Tesla ve SpaceX’in yanı sıra son zamanlarda sürekli yeni projeleriyle gündeme gelen Elon Musk, ilk detayları ortaya çıkan yeni markasıyla da yine adından söz ettireceğe benziyor. Son olarak Boring adında bir şirketle tünel projesi için kolları sıvayan Musk geçmişte dile getirdiği insan ve makine etkileşimi projesini hayata geçirmek için yeni bir şirket kurdu. İsmi Neuralink olan şirkette insanların herhangi bir fiziksel etkileşim olmadan makinelerle doğrudan etkileşim kurması üzerine çeşitli projeler geliştirilecek.


Projelerin geliştirme sürecinde yapay zeka sistemi ve ’sinir dantelleri” adı verilen yapay sinir ağlarının kullanılacağı ifade ediliyor. Tıbbı araştırma şirketi statüsünde olan şirkette gerçekleştirilecek projelerin gelecekteki aşamalarında sinir dantelleriyle insanların düşüncelerini bilgisayara yüklemesi veya bilgisayardan indirebilmesi gibi seçeneklerin sunulması planlanıyor. Projenin ilk aşamasındaysa Parkinson başta olmak üzere birçok sinir hastalığının tedavisi için çalışmalar yürütülecek. Bu süreçteki en önemli noktaysa elektrotların beynin içerisine yerleştirilmesi zorunluluğu. Şu anlık kendisiyle ilgili resmi açıklamaların bulunmadığı Neurolink bilim kurgu filmlerinde karşımıza çıkan bazı sahnelerin hayata geçmesinde önemli rol oynayabileceğinin de sinyallerini veriyor. Projeyle ilgili detayları önümüzdeki günler gösterecek.

YORUMLAR