reklamı kapat

POPÜLER

Elon Musk’ın yapay zekası dünyanın en iyi oyuncularını alt etmeyi başardı [Video]

Kuruculuğunu Elon Musk’ın üstlendiği yapay zeka şirketi OpenAI, dünyanın en iyi oyuncularını alt edebileceğinin sinyalini verdi.

Adını en çok Tesla ile duyduğumuz Elon Musk, SpaceX ve Boring Company ve Hyperloop One gibi şirketlerin de kurucu ortakları arasında yer alıyor. Farklı endüstrilerde hayata geçirdiği projelerle gerçek dünyanın Tony Stark’ı olarak da esprili bir şekilde anılan Musk’ın şirketleri arasında 2015 yılında kurulan OpenAI‘de yer alıyor. Kar amacı gütmeden 60 kişilik mühendis ekibiyle yapay zeka geliştirmeleri üzerine çalışma yürüten OpenAI ekibi, geliştirdikleri yapay zeka ile yavaş yavaş adından söz ettirmeye başladı. Valve’nin her yıl düzenli olarak gerçekleştirdiği Dota 2 turnuvasında dünyanın en iyi oyuncularına karşı sahaya çıkan yapay zeka elde ettiği sonuçla herkesi kendisine hayran bıraktı.

Temelinde öğrenebilir bir yapay zeka üzerine kurulan olan botla ilgili açıklamalarda bulunan mühendisler, gerçek zamanlı öğrenme yeteneğiyle sistemin Dota 2’deki profesyonel oyuncuları yenebilecek seviyeye sadece iki haftada geldiğinin altını çizdi. Karşılaşma kapsamında profesyonel oyuncu Danylo “Dendi” Ishutin ile karşı karşıya gelen bot, iki oyunda da galip gelmeyi başardı. Karşılaşmanın ardından “Karşımda bir insanla oynuyormuş gibi hissettim ama yer yer biraz daha farklıydı.” diyen Ishutin, ileriki dönemde bir rövanş karşılaşmasının da sinyallerini verdi. Şimdilik karşılıklı oynama yeteneğine sahip olan yapay zekanın önümüzdeki yıl beşe beş karşılaşmalara çıkarılması planlanıyor.

VİDEO