reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

“Liderlik dersi”: Elon Musk’tan Tesla çalışanlarına sıra dışı mektup

Geçtiğimiz dönemde Tesla fabrikalarındaki çalışma koşullarıyla gündeme gelen Elon Musk oluşan algının tam tersi yönünde bir mesajla karşımızda.

Elektrikli otomobil pazarına öncülük eden firma konumunda olan Tesla geçtiğimiz birkaç yılı yaşadığı problemlerle boğuşarak geçirdi. Otopilot kaynaklı olduğu söylenen kazalara bu süreçte fabrika içerisinde işçilerin yaşadığı iddia edilen problemler eklendi. Bu süreçte basına yansıyan önemli iddialardan birisi de Tesla fabrikalarında çalışan işcilerin oldukça kötü şartlar uzun saatler çalıştığı oldu. İşçilerin kendileriyle yapılan röportajlarda siparişlerin yetiştirilmesi için sürekli ek mesaide çalışmak zorunda kaldıklarını bunun sonucuda ciddi yaralanmalarla karşı karşıya kaldıklarını ifade etmesi sürecin fitilini iyice ateşlemişti. Bu iddiaları sürekli işçi alımı gerçekleştirildiği ve yeni fabrikalar açıldığı yönünde açıklama yaparak savuşturan Tesla cephesinin ardından Musk’tan önemli bir adım geldi.


Böylesine bir süreci geride bırakan Elon Musk ile ilgili bugün ortaya çıkan bir haberde, tüm Tesla çalışanlarına bir elektronik posta gönderildiği ortaya çıktı. Kamuoyunda yaratılan algının tamamen aksi yönede ifadelere yer verdiğini gördüğümüz Elon Musk, mesajında çoğu kez çalışanlarına ne kadar değer verdiğini ve onların sağlık durumlarının ne kadar önemli olduğunu dile getiriyor. Çalışanlarına gönderdiği mesajında;

Sizlerin güveni ve sağlığına verdiğim önemi açıklayabilecek bir kelimeyi bulmakta zorlanıyorum. Tesla’nın başarısı için var gücüyle en iyisini yapmaya çalışan birisinin üretimde yaralandığını duyduğumda çok üzülüyorum. İstisnasız yaşanan her türlü kaza ve yaralanma olayının bizzat tarafıma iletilmesini istemiştim. Her hafta güvenlik ekibimle toplantıda bir araya gelerek yaralanan çalışanların mümkün olan en kısa sürede iyileşmesi için gerekenin yapılmasını istiyorum. Bu sürecin aynısını üretim bandına inerek de gerçekleştiriyorum. Bu, Tesla içerisindeki tüm yöneticilerin önem gösterdiği bir durum. Yöneticiler çalışanlarının güvenliğinin her zaman kendilerininkinin önüne koymak zorunda.” ifadelerine yer veren Musk’ın bu hamleyi iddialara karşı olarak mı yaptığı şimdilik merak konusu.