reklamı kapat

POPÜLER

Embracer Group, Middle Earth Enterprise

Embracer Group üç farklı şirkete bölündü

2022 yılında önemli bir gelişme gündeme gelmiş, Embracer Group şaşırtıcı şekilde Middle-earth Enterprises’ı satın aldığını duyurmuştu. Firma bugün ise üçe bölündü.

İsveçli devasa holding Embracer, son yıllarda art arda yaptığı satın alımlar ile gündemde büyük ses getirmişti. 2022 yılında herkesi şaşırtan bir adımla Middle Earth Enterprises’ı bünyesine katan firma, bu sayede Lord of the Rings ve Hobbit’in bütün film, oyun, dizi, hediyelik eşya ya da tema parkı gibi lisans haklarını eline almıştı. O zaman yapılan resmî açıklamada ilerleyen dönemde karşımıza Gandalf, Aragorn, Gollum, Galadriel ve Eowyn gibi önemli karakterler için özel filmler çıkarmak istediğini belirten firma, Yüzüklerin Efendisi evrenini daha büyük hale getirmek istiyordu ve bunu sağlayacak maddi gücü elinde barındırıyordu. Bu arada firma 2022’de sadece bununla da yetinmemişti. Şirket aynı zamanda oyun odaklı Limited Run Games ve Tripwire Interactive ile Singtrix ve Tuxedo Labs şirketlerini de bünyesine katmıştı. Firmayı bugün gündeme getiren ise Asmodee Group, Coffee Stain & Friends ve Middle-earth Enterprises & Friends isimlerine sahip üç farklı şirkete bölüneceğini açıklaması oldu. Bu sayede daha rahat bir yönetim hedefleyen grup, Middle-earth Enterprises & Friends altında AAA yani büyük oyunlara, Asmodee Group altında farklı fiziksel masaüstü oyunlarının yayınlanması ve dağıtımına, Coffee Stain & Friends altında ise bağımsız, orta seviye ve oynaması tamamen ücretsiz oyunlara odaklanacaklarını açıklıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Geçtiğimiz ay GTA’nın arkasındaki Take-Two firması Gearbox Entertainment oyun firmasını Embracer Group’tan satın almış, bunun için 460 milyon dolarlık bir anlaşma yapılmıştı. Bu sürpriz satışın bir parçası olarak Take-Two firması artık Gearbox Software, Gearbox Montreal ve Gearbox Studio Quebec’in yeni sahibi konumunda bulunuyor. Bu satın alıma oyun odağında bakıldığında ise Take-Two artık Borderlands ve Tiny Tina’s Wonderlands serilerinin yanı sıra Risk of Rain, Brothers in Arms, Duke Nukem ve Homeworld’ün haklarını da alıyor. Bu arada satışın resmi duyurusu kapsamında açıklandığı kadarıyla Gearbox’un şu anda geliştirilmekte olan yeni Borderlands ve Homeworld oyunları da bulunuyor.

Embracer Group adımları yanında bu da ilginizi çekebilir: Netflix’in son dönemdeki en popüler filmi