reklamı kapat

POPÜLER

En güncel Mars fotoğrafları yayınlandı [Galeri]

Hindistan Uzay Araştırma Merkezi, 2013 yılında uzaya gönderdikleri uzay aracı ile kızıl gezegenin en güncel fotoğraflarını çekmeyi başardı. İşte firmaların gitmek için yarıştığı Mars’tan büyüleyici kareler.

Hindistan Uzay Araştırma Merkezi tarafından 2013 yılında uzaya fırlatılan Mars Orbiter isimli uzay aracından heyecan veren veriler gelmeye devam ediyor. 24 Eylül 2014 yılında belirlenen bölgeye yerleşimini tamamlayan Mars Orbiter, kızıl gezegenin yörüngesinde veri toplama görevini sürdürüyor. 2014 yılından itibaren Mars’ın farklı bölgelerinden fotoğraflama ve gözlem işlemi yapan Mars Orbiter, kızıl gezegen dışında yakınında bulunan her türlü uzay parçacığını analiz edebiliyor.

marsphoto4
Planetary Society editörü Emil Lakdawalla, Mars Orbiter’in yakın zamanda kaydettiği görüntüler üzerinde hayranlık yaratan bir düzenleme gerçekleştirdi. Orijinal fotoğraflar üzerinde yapılan renk düzenlemeleri ve birkaç iyileştirmenin ardından ortaya komşumuzun oldukça etkileyici fotoğrafları çıktı. Kendisini tamamen Mars ve uzay araştırmalarına adayan Planetary Society’in detaylı çalışmalarına buradan ulaşabilirsiniz.