reklamı kapat

POPÜLER

En yetenekli robot UBR-1 satışa sunuldu [Video]

Şimdiye kadar üretilen en ilginç ve yetenekli robot platformlardan biri olan UBR-1, resmi olarak satışa sunuldu. Unbounded Robotics tarafından üretilen platform, ROS adı verilen robot işletim sistemiyle çalışıyor. En önemli özelliği ise robotun hacklenebiliyor olması. Kullanıcılar robot platformu kontrol etmekle kalmıyor, kendi programlarını yazarak istedikleri şekilde kullanabiliyor.

Bu sayede uygulama geliştiricileri de oyunun bir parçası haline getiren firma, UBR-1’in donanım özelliklerinden kullanıcıların tam anlamıyla yararlanabilmesini amaçlıyor. Üzerinde mikrofon, hoparlör, 3D sensör, 2D lazer tarayıcı gibi donanımların yanı sıra bir adet de kol bulunan UBR-1, saatte yaklaşık 3 km hızla hareket edebiliyor.


Ağırlıklı olarak eğitim ve araştırma gibi amaçlarla kullanılması beklenen robot platform UBR-1’i bulaşık makinesini boşaltmak, yemek masasını kurmak veya getir götür işlerini halletmek için de programlayabilmek mümkün. Bütçeniz elveriyorsa sırf size arkadaşlık etmesi için dahi bir tane edinebilirsiniz. Bütçeniz elveriyorsa dememizin nedeniyse UBR-1 için belirlenen satış fiyatının 50 bin dolar olması.

VİDEO