reklamı kapat

POPÜLER

NMP

Endüstriyel solvent NMP’nin kanserle savaştığı keşfedildi

Kanserin neredeyse grip kadar yaygınlaştığı bir dönemde en çok insan yapımı koruyucu maddeleri suçluyoruz. Yiyeceklerden mobilyalara kadar ürettiğimiz ve kullandığımız hemen hemen her şeyde bulunan kimyevi maddelerin bir kısmı şüphesiz ki kansere davetiye çıkarıyor, ancak bu sefer tam tersi bir durumla karşı karşıyayız. Boyalarda, kumaşlarda ve farmasötiklerde sıklıkla kullanılan sentetik solvent N-Metil-2-Pirolidon‘un, nam-ı diğer NMP‘nin kanserle mücadele edici özelliği olduğu keşfedildi, üstelik ilk insan deneyleri çok yakında başlayacak.

Sıradan bir solvent olması nedeniyle kanser üzerindeki etkisi kimsenin radarında bile olmayan NMP’nin bu yeni özelliği dikkatli bir araştırmacı sayesinde fark edilmiş. Melbournelü araştırmacı Jake Shortt’un, hasarlı plazma hücrelerinden ortaya çıkan bir tür ilik kanseri olan miyelomun NMP’ye yanıt verdiğini keşfetmesi üzerine Peter Mac’in Hematoloji İmmünoloji Translasyonel Araştırma Laboratuvarı‘nda araştırmalar başlamış ve NMP’nin miyelom hücrelerine etki ettiği görülmüş.

Shortt’un açıklamasına göre, kanser hücrelerinde susturulmuş olan binlerce gen, NMP’nin etkisiyle uyanarak miyelom hücrelerinin büyümesini anında durduruyor, ayrıca bağışıklık sistemini etkinleştirerek kansere tepki vermesini sağlıyor. Üstelik NMP’nin güvenli maruziyet seviyesi, yani zehirlenmeye yol açmadığı seviyeler önceden belirlenmiş olduğu için araştırma çok daha hızlı bir şekilde yürütülerek insanlar üzerinde deney aşamasına bu sene gelinmiş.

İlaç şirketlerinin geliştirdiği yeni tedavilerden çok daha düşük maliyetli bir çözüm sağlayan NMP’nin sadece miyelom deneyelerinde değil, diğer kanser türlerine karşı yapılan araştırmalarda da olumlu sonuç vereceği umut ediliyor.

YORUMLAR