reklamı kapat

POPÜLER

Samsung’dan kanserle mücadele eden çalışan ve ailelerine büyük yardım

Samsung, kanser hastalığına yakalanmış çalışanlara ve onların ailelerine 85 milyon dolarlık fon ayıracağını duyurdu.

Samsung’dan yapılan açıklamaya göre şirkette çalıştığı dönemde hastalanmış kimselere ödenecek yardımın haricinde ilgili fon, kanser araştırmaları ve çalışanların güvenliklerinin artırılması için de kullanılacak.

Teklif, Samsung ve kanserle mücadele eden çalışan ve ailelerinin müzakerelerinin ardından oluşturuldu. Çalışan ve ailelerin Samsung fabrikalarında kullanılan radyasyon ve kimyasalların, kan ve ilik kanserine yol açtığına dair tarafsız uzmanlardan görüş alması ve bu konuda Samsung’un sorumluluktan kaçmasının marka imajına yansımalarını düşününce bu yardım kaçınılmaz gibi görünüyor.

Öte yandan 2014 yılında Samsung kansere yakalanmış çalışan ve ailelerinden özür dilemişti. Ancak görülen o ki hastalar ve aileleri basit bir özürden fazlasına ihtiyaç duyuyor.

Ek bir bilgi olarak da Güney Koreli aktivist grup Sharps’ın (kanserli çalışanların haklarını savunan bir kuruluş), Samsung’da çalışırken kansere yakalanan 200 işçiden 70’inin hayatını kaybettiğini kamuoyuna bildiren açıklaması Samsung tarafından kesin bir dille yalanlandı.