reklamı kapat

POPÜLER

dialog

Epilepsi hastalarına ve yakınlarına yardımcı akıllı bileklik: Dialog

Alzheimer ve inmenin ardından en yaygın üçüncü nörolojik rahatsızlık olan epilepsi, tek başına ölümcül bir hastalık olmasa da ölüme yol açan kazalara sebebiyet verebildiği gibi, kişilerin psikolojik durumunu da olumsuz şekilde etkiliyor. Artefact firması da, ne zaman nöbet geçireceğini bilmediği için sürekli endişe içinde yaşayan hastalara yardımcı olmak amacıyla Dialog adlı özel bir bileklik konsepti geliştirmiş.

Piyasada epilepsinin tehlikelerini hafifletmeyi sağlayan bileklik tipi başka cihazlar ve güvenlik ekipmanları mevcut, ancak Dialog’u geliştiren Artefact, sadece epilepsi hastalarına değil, çevresindekilere de yardımcı olacak bir cihaz ortaya koymayı hedefleyerek bu proje üzerinde çalışmaya başlamış.
dialog
Madeni para boyutlarında ufak bir cihaz ve akıllı telefon uygulamasından oluşan Dialog, hastalara ilaç saatlerini hatırlatmasına ek olarak, hasta nöbet geçirmeden önce hastanın kendisini ve yakınlarını uyarıyor. Dialog, bağlı uygulamalar sayesinde epilepsi hastası olan kişinin nöbet geçirmeden önce nerede ne yapmakta olduğunu analiz ediyor ve örneğin kişi aniden nöbete yakalandığında o sırada yanından geçmekte olanlara hastaya yardım için ne yapmaları gerektiğini açıklıyor.

Dialog cihaz bileşenlerinin prototipleri test edilmek üzere çeşitli laboratuvar ve araştırma merkezine gönderilmiş. Testlerin tamamlanıp Dialog’un piyasaya sürülmesinin yaklaşık iki yıl alacağı öngörülüyor. Dialog’un geliştiricileri, bu cihazın epilepsi hastalarının hayatını kolaylaştırmaya ek olarak, sağlık sektöründeki diğer firmaları daha insan odaklı davranmaya teşvik edeceğini umuyor.