reklamı kapat

POPÜLER

edward-snowden

Edward Snowden pişman olmadığını söyledi [Video]

Eski ABD Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA) çalışanlarından biri olan ve söz konusu devlet kurumunun izleme ve dinleme aktivitelerini ifşa eden ve Nobel Barış Ödülü‘ne aday gösterilen Edward Snowden, SXSW 2014 kapsamında gerçekleştirdiği konuşmada herhangi bir pişmanlık duymadığını ifade etti.

ABD hükümetinin etik dışı dinleme ve izleme aktivitelerini açığa çıkararak binlerce gizli dosyayı paylaşan ve bütün dünyanın dijital gizliliği yeniden ele almasını sağlayan Snowden, Teksas’ta gerçekleştirilen SXSW 2014’e şu an sığınmacı olarak bulunduğu Rusya’dan bağlandı. İfşa ettiği belgeler hakkında “Bundan halk yararlandı, devlet yararlandı, bütün dünya yararlandı. ABD Anayasası‘nı desteklemeye ve korumaya yemin etmiş biri olarak benim gördüğüm şey bu anayasanın ihlâl edilmesiydi” diyen Snowden’in konuşmasını yaparken arka planda bulunan ABD Anayasası’nın birinci maddesinin görüntüsü dikkat çekti.

Dijital servis sağlayıcılarına da seslenen Snowden, insanların gerçekleştirdiği dijital iletişimin şifrelenmesinin önemine dikkat çekti ve Silikon Vadisi’nin bu anlamda bazı adımlar atması gerektiğini belirtti.

VİDEO

YORUMLAR