reklamı kapat

POPÜLER

“Dropbox, Facebook ve Google’ı kullanmayın”

Eski Ulusal Güvenlik Dairesi (NSA) çalışanı Edward Snowden’ın internet güvenliğiyle ilgili yaptığı açıklamalar büyük yankı uyandırdı. Snowden’ın güvenlik açığı uyarısında bulunduğu Dropbox, Facebook ve Google’dan vazgeçen birçok kullanıcı alternatif servislere yöneldi.

Snowden geçtiğimiz haftalarda verdiği bir röportajda, internet kullanıcılarını hangi servis ve sitelerden sakınmaları gerektiği konusunda uyarmıştı. Görünüşe bakılırsa eski ajanın uyarıları karşılık bulmaya başladı. Siber güvenlik şirketi F-Secure’un yaptığı anket, Snowden’ın açıklamalarından sonra birçok kullanıcının alternatif servislere yöneldiğini gösteriyor.

Ankete katılanlardan yüzde 53’lük kesim, Google yerine daha güvenli bir siteye geçeceğini belirtti. Katılımcıların yüzde 70’i internet sitelerindeki verileri kullanan istihbarat örgütleri ve devletlerin yapabileceklerinden korktuklarını itiraf etti. Yüzde 68’lik katılımcıysa en az bir kez kişisel verilerini ve bilgilerini korumak için gizlenme programları ya da tarayıcıların kripto özelliklerini kullandığını belirtti. Ankete katılanların yarısından fazlası da şirketlerin ücretsiz hizmet karşılığında bilgilerinin kullanılmasından rahatsız olduklarını söyledi.

YORUMLAR
ESKİ YORUMLAR

““Dropbox, Facebook ve Google’ı kullanmayın”” için 4 cevap

  1. Ya arkadaş memelerinizi çekmeyin olsun bitsin

  2. kezer dedi ki:

    doğru gizlenmesi gereken tek şey meme zaten, kimsenin başka derdi de kalmadı, devlet de onların izini sürüyor zaten, başka nasıl işleri olabilir ki zaten.

  3. Batuhan dedi ki:

    İnsanın Fikri neyse zikride odur

  4. zatencik dedi ki:

    zaten; zaten, zaten.