reklamı kapat

POPÜLER

Haven Edward Snowden uygulama

Edward Snowden’dan Android telefonları güvenlik sistemine çeviren uygulama: Haven [Video]

Geçtiğimiz yıllarda yaptığınız NSA sızıntılarıyla ünlenen Edward Snowden, bugün karşımıza Haven isimli yeni uygulamasıyla çıktı. Elinizdeki eski Android telefonları değerlendirme zamanı geldi.

Ortaya çıkarttıklarıyla dünyayı şok eden ve hakkında film dahi çekilen Edward Snowden, Freedom of the Press Foundation ile bir araya geldi. Bu ortaklıktan ise ortaya Haven uygulaması çıktı. Android telefonları güvenlik sistemine çeviren uygulama, özellikle eski cihazlar için harika görünüyor. Biliyorsunuz telefonlar düşük seviye olsa dahi bünyelerinde çok hassas sensörler ve kameralar barındırıyor. İşte bunları kullanarak telefonun konulduğu odayı koruyabilen uygulama, odadaki her değişikliği algılayabiliyor. Kamera üzerinden hareketleri, mikrofon üzerinden sesleri ve sensörlerden ise ışık değişikliklerini belirleyebilen uygulama, bunları internet üzerinden size bildirebiliyor. Burada cihaz istenilen durumlarda video ile fotoğraf gönderimi de yapabiliyor. Yani özet olarak odaya bıraktığınız Android telefon, inanılmaz gelişmiş bir güvenlik kamerası halini alıyor.

Edward Snowden ve Haven

NSA’den yapılan yasa dışı işlemler yüzünden çok olaylı bir şekilde ayrılan Snowden‘in yeni uygulaması kağıt üzerinde çok güzel görünüyor. Tüm veri içeriğinin kimsenin erişemeyeceği şekilde şifreli olduğu belirtilen uygulama, aşağıdaki bağlantıdan ücretsiz olarak elde edilebiliyor. Henüz beta aşamasında olan yani bazı sorunlar çıkartabilen uygulama, oldukça basit arayüzüyle herkese hitap ediyor. Yukarıda da dediğimiz gibi elinizdeki eski Android telefonları değerlendirme zamanı geldi.

Video