reklamı kapat

POPÜLER

NSA’in Google ve Yahoo’nun veritabanlarına da sızdığı ortaya çıktı

Kısa süre önce gündeme gelen haber ile NSA’in aralarında Facebook, Google ve Yahoo’nun da yer aldığı 9 şirketten veri sızdırdığı ortaya çıkmıştı. Fakat çok geçmeden bunun PRISM ismindeki yazılımla yapıldığını ve firmaların bilgisi dahilinde olduğunu dile getiren yetkililer suçlamaları reddetmişti. Konunun ardındaki isim eski CIA görevlisi Edward Snowden ise gizli belgeleri sızdırmak suçuyla görevden alınmıştı.

nsa

Snowden bu sefer yine çok konuşulacak bir bilgi paylaşımında bulundu. Washington Post’ta yer alan haberde NSA’e ait olduğu belirtilen doküman şok etkisi yarattı. Zira ele geçirilen belge, Amerika Ulusal Güvenlik Dairesi’nin MUSCULAR adındaki proje kapsamında Google ve Yahoo’nun sunucuları arasındaki bağlantılara gizlice sızdığını ortaya çıkardı. 9 Ocak tarihli not, 30 gün içerisinde teknoloji devlerinden 181 milyondan fazla bilgi alındığına işaret ediyor.

Olay sonrası sert açıklamalarda bulunan Google, benzeri durumun tekrar yaşanmaması için yapısal değişiklikler gerçekleştireceğini bildirdi. Yahoo ise güvenlik önlemlerinin yeterli düzeyde olduğunu söyleyerek sızıntıyı araştırdıklarını açıkladı.

YORUMLAR