reklamı kapat

POPÜLER

Ulusal Güvenlik Dairesi güvenlikten nefret ediyor

Artık güvenlikle ilgili en ufak bir sorun olsa akla gelen ilk isim Ulusal Güvenlik Dairesi (NSA) oluyor. Son zamanlarda güvenlikle ilgili birçok skandala imza atan NSA’in en sevmediği şeyin ise ilginç bir şekilde güvenlik önlemleri olduğu ortaya çıktı.

Geçtiğimiz günlerde sızdırılan Snowden belgelerine bakılırsa NSA halen bazı sistemlere sızmakta sorun yaşıyor. Yüksek güvenlikle korunan ve şifrelenmiş belgelere ulaşmakta zorluk yaşayan NSA, özellikle Tor internet tarayıcısının anonim ağını önemli bir sorun olarak görüyor. Ayrıca yüksek güvenlik vadeden CSpace ve Off-The-Record, internet üzerinden arama yapmayı sağlayan ZRTP ve güvenli mail uygulaması Zoho da NSA için sorun teşkil eden uygulamalardan.

İnternette birçok uygulama ve internet sitesi halen yeterince iyi bir güvenlik korumasına sahip değil. Neyse ki Google, Microsoft ve Yahoo gibi teknoloji devleri yüksek güvenlikli şifreleme yöntemleri kullanıyor ve bu da NSA’in işini epey zorlaştırıyor.

YORUMLAR
ESKİ YORUMLAR

“Ulusal Güvenlik Dairesi güvenlikten nefret ediyor” için 2 cevap

  1. Ahmet dedi ki:

    “Neyse ki Google, Microsoft ve Yahoo gibi teknoloji devleri yüksek güvenlikli şifreleme yöntemleri kullanıyor ve bu da NSA’in işini epey zorlaştırıyor” Neremle güleceğime şaşırdım 🙂

  2. ahmetizm dedi ki:

    Aynen 😀 Ama bir yönden haklı onlar kendi veriyor direk kıramıyorlar yani 😀