reklamı kapat

POPÜLER

NSA’in World of Warcraft’a gizli ajanlarıyla sızdığı ortaya çıktı

Veritabanlarına gizlice sızmasıyla adından bahsettiren Amerika Ulusal Güvenlik Dairesi’nin (NSA) World of Warcraft gibi çevrim içi oyunları da takip ettiği ortaya çıktı. Bu tarz platformlarda terör eylemi planlandığı konusunda şüphelenen yetkililerin hazırladığı rapor da ele geçirildi.

Hatırlayacağınız üzere Google ve Yahoo gibi teknoloji devlerinin sistemlerine izinsiz giriş yaparak kullanıcı bilgilerini toplayan NSA, olayın ortaya çıkmasının ardından eleştirilerin hedefi haline gelmişti. Soruşturma henüz sıcaklığını korurken eski CIA çalışanı Edward Snowden tarafından sızdırılan yeni belge, izlemenin sanılandan çok daha kapsamlı olduğunu gözler önüne serdi.

World of Warcraft, Second Life ve Xbox Live’daki oyunlara gizli ajanlarıyla sıradan oyuncuymuş gibi katılan NSA birçok ağı mercek altına aldı. Rapora göre 2007 yılında İngiliz istihbarat servislerinden GCHQ ile ortak çalışmaya giden NSA, çeşitli terör örgütlerinin muhtemel eylemler için çevrim içi oyunlar üzerinden haberleşip plan yaparak koordine oldukları ve destek amacıyla para topladıkları konusunda teknik takibe başladı.

Toplamda 176 bin satırdan fazla şüpheli davranışı kayıt altına alan daire, büyük oranda kontrolsüz ve kayıt dışı ekonominin döndüğünü düşünüyor. Üstelik izleme sırasında iletişim mühendisleri, bilim adamları, ordu mensupları ve diğer gizli ajanlara da rastlandığı raporda yer alıyor. World of Warcraft’ın yapımcısı Blizzard Entertainment, NSA ya da GCHQ’nun kendilerinden herhangi bir izin alınmadığın söylerken, Microsoft cephesi ise açıklama yapmaktan kaçındı.