reklamı kapat

POPÜLER

Eski NSA çalışanı Edward Snowden

Edward Snowden konuşuyor: “İşte Amerika’nın okunmasını istemediği kitap”

Amerika’nın izleme ve dinleme aktivitelerini ifşa eden eski NSA çalışanı Edward Snowden, bizi o yıllarla döndürdüğü otobiyografisiyle davalık oldu.

2013’te 29 yaşındayken her şeyi riske atarak Amerika hükümetinin izleme ve dinleme aktivitelerini ifşalayan eski NSA ajanı Edward Snowden bir kez daha Amerika hükümetiyle karşı karşıya. Bu kez odak noktası ise Snowden’in 17 Eylül 2019’da satışa sunulan kitabı Permanent Record. ABD Adalet Bakanlığı tarafından açılan bu davada Snowden’ın biyografisinin yayımlanmadan önce CIA veya NSA’ya “ön inceleme için gönderilmediği” kaydediliyor. Söz konusu uygulama eski istihbarat ajanlarının hepsi için uygulanıyor. Snowden’ın Amerika hükümeti için hala fiilen kaçak göründüğünü de hatırlatalım. Ülkeye dönmesi durumunda casusluktan yargılanması planlanıyor.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Edward Snowden biyografisi satışa devam edecek

Snowden davayı Twitter hesabından şu sözlerle duyurdu: “Amerika hükümeti, bugün dünya genelinde yayımlanan biyografim için bir dava başlattı. Amerika hükümetinin okumanızı istemediği kitap işte bu” Snowden aynı zamanda hem CIA’in hem de NSA’in aynı anda “okunması tehlikeli bulunan” bir kitabı daha önce hiç görmediğini de tweet zincirinde dile getiriyor. Amerika hükümetinin kitabın yayımını durdurmak için ayrıca bir adım atmadığını belirtelim. Kitabın yayımı devam edecek.

Davanın duyurulmasının ardından kısa süre içinde Permanent Record’un Amazon’un “En çok satanlar” listesinde bir numaraya çıktığını da söylemek gerek. 2013’teki olaylarda kendi katkısını ve tüm bunları ifşa etmedeki motivasyonunu da anlatan Snowden’in kitabı e-kitap olarak 14,86 dolardan, baskı olarak ise 18,16 dolardan satışta.

İlginizi çekebilir

WhatsApp’ta dosya paylaşma