reklamı kapat

POPÜLER

İsviçre bankaları kadar ketum e-posta hizmeti: ProtonMail

Edward Snowden’ın geçtiğimiz yıl binlerce belgeyi sızdırarak ABD Ulusal Güvenlik Dairesi’nin vatandaşları ne kadar yakından izlediğini ortaya çıkarmasını takiben pek çok internet kullanıcısı e-posta hizmetlerinin kullanıcı gizliliğini ne derece koruduğu konusunda endişe duymaya başladı. Olaylar cereyan ettiği sırada İsviçre’deki nükleer araştırma tesisi CERN’de çalışmakta olan bir grup araştırmacı da durumdan hoşlanmayıp gizliliği su götürmeyecek bir e-posta sunucusu inşa etmeye karar vermiş. Sonuçta ortaya çıkan ProtonMail, hükümetlerin ve hacker’ların meraklı bakışlarından uzak bir deneyim vadediyor.

Şu anda Beta sürümüyle görücüye çıkmış olan ProtonMail kullanıma sunulmadan önce hizmetin herhangi bir güvenlik açığı bulunmadığını garantilemek için hacker maratonları düzenlenmiş. Yapılan açıklamaya göre ProtonMail o kadar güvenli ki, kurucular dahi kullanıcıların e-postalarına erişemiyor. Dolayısıyla kendilerinin dahi erişip okuyamadığı e-postaları hiçbir hükümet veya devlet kurumuyla paylaşamazlar.

Ücretsiz olarak kullanıma sunulmuş olan ProtonMail aşırı ilgiden ötürü yeni kayıtları bir süreliğine durdurmuş olsa da, yeni hesap oluşturma sayfasına giderek almak istediğiniz kullanıcı adını şimdiden rezerve edebilirsiniz. Gmail kadar kolay kullanıldığı iddia edilen ProtonMail’e buradan erişebilirsiniz.