reklamı kapat

POPÜLER

google arama sonucu şifreleme

Google dünya çapındaki arama sonuçlarını şifrelemeye başlıyor

Google, devletlerin ve üçüncü kişilerin kulllanıcıların arama sonuçlarını takip etmesini güçleştirecek bir karara imza atarak dünya çapındaki arama sonuçlarını şifrelemeye başladı.

ABD Ulusal Güvenlik Ajansı‘nın (NSA), kurumun eski çalışanlarından Edward Snowden tarafından ortaya çıkarılan faaliyetleri dünyanın dört bir yanındaki internet kullanıcılarından tepki görmüş ve Silikon Vadisi‘nin gizliliğe yeterince saygı göstermediğinin düşünülmesine yol açmıştı. Bunun ardından Google, Facebook ve Yahoo gibi firmalar gözetlemelere karşı bir tutum sergilemek amacıyla bir araya gelmişti. Dünyanın en popüler arama motoru Google, bu üç dev firma arasında ilk adımı atarak tüm arama sonuçlarını şifrelemeye başladığını duyurdu.

Söz konusu şifreleme uygulaması, kullanıcıların NSA ve dünyanın diğer yerlerindeki benzer devlet kurumlarının izlediği gözetleme faaliyetlerini karşısında gizlilik haklarının korunmasını sağlıyor. Örneğin, Great Firewall of China adı verilen, Çin hükümetinin ülkede yapılan bütün arama sonuçlarını devletin belirlediği kriterler doğrultusunda sansürleyen bir yapı; sansür işlemini eskiden olduğu gibi rahat bir biçimde yerine getiremeyecek.

Diğer yandan, Google’ın dünya çapında sansür ve gözetlemelere karşı bu denli net bir tavır almasının ardından bazı ülkelerin Google’a erişimi engelleme kararı alabileceği tahmin ediliyor.

YORUMLAR