reklamı kapat

POPÜLER

“Google arama sonuçlarını manipüle ediyor”

Bugün internette bilgi almak, aklımıza takılanı sormak, yeni bir şeyler öğrenmek için başvurduğumuz tek bir mecra var: Google. Ancak görünüşe bakılırsa karşılaştığımız sonuçlar yüzde yüz “doğal” değil. Araştırmalara göre, arama algoritmasıyla oynayan Google öncelikli olarak “ilgili” sonuçları değil kendi bağlantılarını, servislerini veya reklam içeren sonuçları gösteriyor.

Columbia ve Harvard üniversitelerinin ortak çalışması, Google’ın arama sonuçlarında kullanıcıları yanlış yönlendirdiğini ortaya çıkardı. Yapılan araştırmada katılımcılara iki farklı ekran görüntüsü gösterildi. Google’ın şu anki arama sonuçlarını ve aslında olması gereken sonuçları içeren görsellerden katılımcılar doğal olarak ikincisini tercih etti. Araştırmadan, Google’ın arama sonuçlarını manipüle ederek hem kullanıcıları yanılttığı hem de rekabet yasalarını çiğnediği sonucuna varıldı.

Bu arada not düşmekte fayda var; yapılan araştırma mekan arama servisi Yelp sponsorluğunda gerçekleştirildi. Dolayısıyla araştırmanın tarafsızlığı tartışılır olmakla birlikte Google’ın da yüzde yüz masum olmadığı hepimizin malumu.