reklamı kapat

POPÜLER

“Google arama sonuçlarını manipüle ediyor”

Bugün internette bilgi almak, aklımıza takılanı sormak, yeni bir şeyler öğrenmek için başvurduğumuz tek bir mecra var: Google. Ancak görünüşe bakılırsa karşılaştığımız sonuçlar yüzde yüz “doğal” değil. Araştırmalara göre, arama algoritmasıyla oynayan Google öncelikli olarak “ilgili” sonuçları değil kendi bağlantılarını, servislerini veya reklam içeren sonuçları gösteriyor.

Columbia ve Harvard üniversitelerinin ortak çalışması, Google’ın arama sonuçlarında kullanıcıları yanlış yönlendirdiğini ortaya çıkardı. Yapılan araştırmada katılımcılara iki farklı ekran görüntüsü gösterildi. Google’ın şu anki arama sonuçlarını ve aslında olması gereken sonuçları içeren görsellerden katılımcılar doğal olarak ikincisini tercih etti. Araştırmadan, Google’ın arama sonuçlarını manipüle ederek hem kullanıcıları yanılttığı hem de rekabet yasalarını çiğnediği sonucuna varıldı.

Bu arada not düşmekte fayda var; yapılan araştırma mekan arama servisi Yelp sponsorluğunda gerçekleştirildi. Dolayısıyla araştırmanın tarafsızlığı tartışılır olmakla birlikte Google’ın da yüzde yüz masum olmadığı hepimizin malumu.

YORUMLAR
ESKİ YORUMLAR

““Google arama sonuçlarını manipüle ediyor”” için 3 cevap

  1. Abbas A. ELMAS dedi ki:

    Arama sonucunu sağlayan Google zaten! nasıl arama sonuçlarını manipüle etti diyebiliyorsunuz ki, sanki google 3 5 özelliğe bakıyor da sıraya koyuyor. 200 küsür etmen olduğunu söylüyor her seferinde evet manipüle ediyor ama zaten Google ‘ı Google yapan bu saçmalamasınlar

  2. Hasan dedi ki:

    Arama sonucunu sağlayan Google ama adaletli şekilde sağlamıyor deniyor yazıda zaten. 200 küsür, 400 küsür etmen falan bunlar işin dümenleri. O kadar komplike bir sistem yok karşınızda merak etmeyin. Bu kadar ince eleyip, sık dokuyan bir sistem olsaydı, serp ilk sayfalar spam yüzü göremezdi ama gel gör ki, bütün rekabeti yüksek kelimelerde, çöp siteler ilk sıralarda. Yıl 2015 olmuş, hâlâ spamla mücadele edilemiyor ya da edilmiyor diyelim.

  3. NihaT dedi ki:

    bak şöyle düşün, bir sitede adsense varsa google onu yükseltip kazancını arttırıyor.