reklamı kapat

POPÜLER

Erkekler için kadınları etkileyici dans figürleri bilimsel olarak tespit edildi [Video]

Dans etmek bir erkek için en kritik durumlar listesinde şüphesiz başı çeker. Özellikle kadınların da bulunduğu sosyal ortamlarda dans eden erkek ya vezir ya da rezil olur. Ancak haberin görseli sizi yanıltmasın, dans eden erkek motifinin kadınlarda pozitif imaj yaratabilmesi için gerekli şartları bilimsel bir çalışma ile ortaya koyan bir grup evrim biyoloğu bu sorunu çözdüğünü iddia ediyor.

Bir erkeğin dans ederken kadınları etkileyebilmesi için yapması gereken hareketleri ortaya çıkarmak için 30 erkeği 30 saniye boyunca aynı ritimle dans ederken kaydeden ve daha sonra bu kayıtlardaki beden hareketlerini bilgisayara aktaran bilim insanları, 37 kadına bu dans figürlerini bilgisayar animasyonu üzerinde göstererek yedi aşamadan oluşan bir ölçekle performansları değerlendirmelerini istedi.


Her bir dans hareketine ve vücut bölgesine yönelik olarak bir sınıflandırma geliştiren ekip, kadınların değerlendirmeleri sonucunda en yüksek puanların baş, boyun ve gövde hareketlerine verildiğini ortaya çıkarttı. Araştırmanın dans hareketlerine yönelik oldukça ilginç sonuçları bulunuyor. Örneğin erkeklerin kol hareketlerinin kadınların iyi veya kötü dans algısına belirgin bir etkisi bulunmuyor. Bacak hareketleri ve bu hareketlerin hızı ise dansın etkileyici olarak algılanması ile doğrudan etkili olarak görülüyor.

Aşağıda yer alan iki videodan sırasıyla kadınlardan olumlu geri dönüş alan dans figürleri ile olumsuz geri dönüş alan dans figürlerini izleyebilirsiniz. Erkekler için kritik öneme sahip etkileyici dans hareketlerinin anahtarını bilimsel olarak sunan ekibe ise teşekkür ediyoruz.

VİDEO

İyi dans figürleri

Kötü dans figürleri