reklamı kapat

POPÜLER

Beetlecam

Aslan kaplan dinlemeyen robot kamera: BeetleCam [Video]

Vahşi yaşam fotoğrafçıları ve belgesel yapımcıları bize ancak hayallerimizde görebileceğimiz dünyaların görüntülerini ulaştırmak için sıklıkla kendi canlarını tehlikeye atıyor. Dahası hayvanlara yaklaşırken kaçmalarına veya huzursuzluk yaşamalarına neden olmak işten bile değil. Ancak İngiliz fotoğrafçı William Burrard-Lucas’ın BeetleCam adlı çekim robotu, çok daha doğal ve güvenli bir şekilde görüntü elde etme olanağı sunuyor.

BeetleCam üzerinde çalışmaya dört veya beş yıl önce başlayan Burrard-Lucas’ın ortaya koyduğu mekanizma temel olarak tekerlek üzerinde giden bir DSLR makine ve GoPro kameradan oluşuyor. Uzaktan kumandayla kontrol edilip izlenebilen robotun içindeki video kamera, sarsıntı engelleyici bir düzeneğin üzerinde duruyor.

Beetlecam
İngiliz fotoğrafçının ilk başta kendi kullanımı için geliştirdiği ancak sonradan piyasaya da sunmaya karar verdiği BeetleCam aslan ve kaplan gibi hayvanların verebileceği darbelere karşı dayanıklı bir zırhla kaplı. Dört tekerlekli robot 500 metreye kadar mesafeden kontrol edilebildiği gibi, bir tam gün çalışma kapasitesine sahip bir pille geliyor.

BeetleCam’e ek olarak süper sessiz bir heksakopter üzerinde çalışan Burrard-Lucas’ın uçan aracı da nefes kesici güzellikte çekimlere imza atmaya şimdiden başlamış. BeetleCam ve geliştirmekte olduğu heksakopterin çalışma biçimini aşağıda açıklayan fotoğrafçının çektiği aslanlar BeetleCam’den pek de etkilenmişe benzemiyor. Gerçi şaşkın aslanların yüz ifadesi nasıl olur onu da hiç bilemiyoruz!

VİDEO

YORUMLAR