reklamı kapat

POPÜLER

Eski Apple mühendisinden tuşsuz fare itirafı: Yanlışlıkla geliştirildi

Zaman zaman büyük icatların tesadüf eseri ortaya çıktığını biliyoruz. x-Ray görüntülemeden Post-it’e, Play-Doh oyun hamurundan mikrodalga fırına hayatımızda büyük yere sahip birçok ürün tesadüf eseri ortaya çıktı. Meğer Apple‘ın Magic Mouse’un da atası olan ve fiziksel tuşları bulunmayan faresi de yanlışlıkla geliştirilen ürünlerden biriymiş.

Apple’ın eski mühendislerinden Abraham Farag, Cultofmac.com‘a verdiği röportajda Apple’ın tuşsuz fare tasarımının 1999 yılına dayandığını belirtti. O dönemde farklı fare prototipleri geliştiriliyor ve bunlardan altı tanesi Steve Jobs’a sunmak için tuşların yerlerine kadar tamamlanıyor ancak bir tanesini tamamlamaya ekibin zamanı yetmiyor ve toplantıya tuşların yerlerini belirten ayırıcı işaretler olmadan getirilmek zorunda kalınıyor.

Son tamamlanmayan prototipin görüntüsünden hiç memnun olmadıklarını belirten Farag, “gri bir su damlasına benziyordu, bu yüzden onu bir kutuya koyup kimseye göstermemeyi planlıyorduk” diyor. Ancak daha sonra toplantıya gelen Steve Jobs doğrudan o tamamlanmamış prototipi işaret ederek “bu dahice, hiç tuşu olsun istemiyoruz” dediğinde katılımcılardan bazıları da Steve’i destekliyor ve toplantı sona eriyor.


Ekip ise toplantı çıkışında büyük bir şok içerisinde bitmemiş bir prototip yüzünden tuşsuz bir fare icat etmek zorunda kaldıkları için ne yapacaklarını düşünmeye başlıyor. Sonuçta ekip görevi başarıyor ve Apple Pro Mouse adıyla 2000 yılında raflardaki yerini alıyor. Üstelik yanlışlık sonucu mecburen geliştirilen fare, fiziksel tuş içermemesinin yanı sıra Apple’ın plastik top yerine LED optik izleme teknolojisini kullanan ilk faresi oluyor.

Röportajda Jobs’un tuşlara sahip bir fare fikrini hiçbir zaman istemediği ve hatta Pro Mouse’un çıkışından sonra üretilmesi planlanan çok tuşlu bir fare projesini toplantının ortasında içeriye girerek iptal ettiği belirtiliyor. Farag’ın 2005 yılında şirketten ayrılmasından sonra ise Magic Mouse geliştirilerek trackpad’lerde kullanılan çoklu dokunma teknolojisi avuç içerisine taşınıyor.