reklamı kapat

POPÜLER

Essential Phone’un ismi Spigen’i rahatsız etti

Android’in babası Andy Rubin geçen günlerde merakla beklenen telefonunu duyurdu. Kurucusu olduğu Essential şirketinin ilk telefonu olan Essential Phone, özellikle çerçevesiz ekranlı tasarımıyla teknoloji dünyasının ilgisini çekerken gelişmiş donanımıyla da adından söz ettirmeyi başardı. Fakat son çıkan haberlere bakılırsa telefon daha piyasaya bile sürülmemişken cihazın ismiyle ilgili bazı sorunlar yaşanıyor.

Dünyaca ünlü telefon aksesuarı üreticisi Spigen, Rubin’in şirketi Essential’a bir mektup göndererek bu ismin kullanılmamasını rica etti. Belirtilenlere göre Essential isminin hakları Spigen’e ait. Spigen bu ismi ürettiği telefon kılıflarının bazılarında kullanıyor. Her ne kadar Spigen’in aldığı ismin hakları akıllı telefonları kapsamıyor olsa da Spigen bu durumdan rahatsız görünüyor. Şirketin belirttiğine göre eğer cihaz gerçekten Essential Phone olarak piyasaya sürülürse kullanıcılar arasında kafa karışıklığı yaşanacak. Bu da her iki şirketi de olumsuz yönde etkileyecek.

Spigen’in Essential’a yaptığı çağrı şimdilik bir uyarı mahiyetinde. Fakat şirketten istenen adımlar atılmadığı takdirde olay mahkemeye taşınacak gibi görünüyor. Eğer 15 Haziran tarihine kadar isim değişikliğine gidilmezse Spigen’in dava alternatifini masada tuttuğu ifade ediliyor. Essential ve Spigen arasındaki bu gerilim daha fazla büyüyecek mi yoksa cihazın isminde değişiklik yapılacak mı bunu hep birlikte göreceğiz.