reklamı kapat

POPÜLER

Etkileyici tasarım; Samsung Galaxy Note 10 incelemesi

Samsung Galaxy Note 10

GÖZ DOLDURAN TASARIM

Samsung Galaxy Note 10, tartışmasız olarak yılın en iyi görünen akıllı telefonları arasında başı çekiyor. Her göreni kendisine hayran bırakan model, oldukça yüksek bir malzeme kalitesine sahip ve beklediğinizden çok daha hafif. Gövde hafifliğiyle (168 gram) gerçekten oldukça şaşırtan telefon, kavisli kenarları ve ince çerçeveleriyle elinizde sadece bir ekran tutuyormuşsunuz hissiyatı oluşturuyor. Tasarımsal olarak Galaxy S10 ailesini dahi sollayan model, ince çerçevelerini ekrana entegre edilen ön kameraya borçlu. Galaxy S10’lardan farklı olarak Galaxy Note 10’un ön kamerası merkeze konumlandırılan bir ekran deliğinde yer alıyor. Biraz daha ufak olsaydı çok daha güzel olurdu dedirten bu deliğe bir süre sonra gözünüz alışıyor. Ancak tam ekran video izlerken yine de deliğin merkezde olması biraz dikkat dağıtabiliyor. Bu açından ön kameranın sol ya da sağ tarafa konumlandırılması bu cihaz için de çok daha mantıklı olurdu dedirtiyor.

Samsung Galaxy Note 10, Türkiye’de Ay Tozu Grisi, Fildişi Beyazı ve Duman Siyahı olmak üzere üç farklı renk seçeneğiyle elde edilebiliyor. İncele konuğumuz olan Fildişi Beyazı, oldukça sade ancak şık bir görüntüye sahip. Burada en çok Ay Tozu Grisi dikkat çekiyor. Bu renk seçeneğine sahip modellerin arkası, çevredeki ışık kaynaklarının açısına göre inanılmaz etkileyici “ışık efektleri” oluşturuyor. Bu versiyon gerçekten aşırı oranda dikkat çekiyor.

Bu arada tasarımdan bahsetmişken gövde sağlamlığına da mutlaka değinelim. Kutusundan ekran koruyucu mükemmel şekilde takılı olarak çıkan telefonun, yukarıda da söylediğimiz gibi çok sağlam bir gövdesi bulunuyor. Burada başta paslanmaz çelik denilmesine rağmen alüminyum bir çerçeve / gövde üstüne kurulan telefon, bir premium amiral gemisinden beklendiği üzere yıllarca sorunsuz olarak görev yapacak bir seçenek oluşturuyor. Belirli bir seviyeden meydana gelen düşmelere rahatlıkla dayanabilecek telefonun, yine de arkası cam olduğu ve kavisli kenarlar kullandığı için mutlaka iyi bir kılıfa ihtiyacı bulunuyor. Beklendiği üzere IP68 sertifikasına sahip olan Galaxy Note 10, yalıtımı yüksek gövdesiyle sudan ve tozdan etkilenmiyor.

Gövde ve tasarım konusunda Samsung Galaxy Note 10 için en büyük eleştirimiz güç tuşunun yeri olacak. Telefonun güç tuşu alışıldığı gibi sağ tarafta değil sol tarafta yer alıyor. Bu gerçekten kullanıcı deneyimini ciddi şekilde bozuyor. Piyasadaki hemen hemen her telefon güç tuşunu uzun yıllardır sağ tarafa koyuyor. Telefonun genelde sağ elde kullanıldığı göz önüne alındığı zaman burası en mantıklı konum olarak görülüyor. Ancak burada sol tarafı seçmesiyle bütün alışkanları ve kas hafızasını yıkan Samsung, büyük bir kullanım sıkıntısı oluşturuyor. Ses açma kapatma tuşlarını da sol tarafta kullanan şirket, umuyoruz bir daha böyle bir tercihte bulunmaz. Bağlantı tarafında USB-C kullanan Galaxy Note 10, bir 3,5 mm kulaklık girişine ise sahip değil. Bu birçok kişi için üzücü görünüyor ancak firmanın telefon içinde çok kısıtlı bir alanı bulunuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR