reklamı kapat

POPÜLER

Exper Karizma NC06D

Her gün bir yenisini görmeye alıştığımız dizüstü bilgisayarlar sizin de takip ettiğiniz üzere birbirleriyle tam bir yarış halinde. Bu bitmek bilmeyen yarışın son oyuncusuysa, Exper’in karizmatik serisinde yer alan Karizma NC06D. Neredeyse henüz fabrikada imal edildikten hemen sonra ellerimize ulaşan Karizma NC06D, karizmatik siyah renkli tasarımıyla göz alırken, çift çekirdek teknolojisiyle de kullanıcılara akıllı performans sunuyor.

KARİZMATİK TASARIM
‘Karizmanın rengi’ olan siyah kaplamalı tasarımıyla oldukça şık bir görünüm sergileyen Karizma NC06D’nin düzgün duruşuyla fazlasıyla beğenimizi kazandığını daha baştan söylememiz gerekli. 15.6 inç büyüklüğünde parlak bir ekrana sahip olan cihaz, kapağında fark yaratan işlemeler bulunduruyor. Bu sayede masanızın üzerinde kapalı durumdayken de en az açık hali kadar dikkat çekici bir görünüm sunan Karizma NC06D, az önce de bahsettiğimiz parlak ekranıyla renkleri gerçekçi haliyle görüntülemeyi başarıyor. Geniş görüş açısı ve parlak ekranı ile kullanıcılara keyif dolu film saatleri yaşatacağını düşündüğümüz Karizma NC06D, yine ekranı gibi parlak bir ekran çerçevesine sahip. Bu çerçevenin hemen üzerinde 1.3 megapiksel değerinde bir web kamerası görüyoruz. Ekranın hemen altında uzanan klavye bölgesine baktığımızda ise, bu bölgenin gerçekten muhteşem tasarlandığını üzerine basa basa söylememiz gerekli. Ayrık tuş takımının benimsendiği klavyede, tüm tuşlar birbirine eşit uzaklıkta yerleştirilmiş. Bir numerik tuş takımına da rastladığımız klavyede, ‘shift’ ve numerik tuş takımında yer alan ‘+’ ile ‘enter’ tuşlarının küçük kullanılmış olması bu alanı rahatlatmış. Gerek tuşların konumlandırılması, gerekse de yapımında temas hissini olumlu yönde etkileyen kaliteli malzeme kullanılmasın sayesinde cihazın klavyesi bizden tam puan aldı. Klavyenin hemen altında yer alan geniş palm rest alanıyla da konforunuzu düşünen Karizma NC06D, bu sayede bileklerinizi palm rest bölgesine yatırmışken, klavyeyi etkin ve rahat bir şekilde kullanabilmenize fırsat tanıyor. Bu sayede ‘kullanım kolaylığı’ hanesine bir puan daha ekleyen Karizma NC06D, ayrıca bu alanda kullanılan mat malzeme sayesinde tasarıma da katkıda bulunuyor. Mat malzeme sayesinde üzerine parmak izlerini kabul etmeyen Karizma NC06D, touchpad alanıyla da resimlerinize yakınlaşıp uzaklaşmanıza yetecek ölçüde multitouch teknolojisini kullanmanıza izin veriyor. Bu alanda gövdenin aksine kullanılan parlak malzeme, sürtünmeye karşı mat malzemeden daha fazla direnç gösterdiği için touchpad’in kullanımını olumsuz yönde etkilediğini söyleyebiliriz. Cihazla ilgili bir diğer eksi puan ise, klavye bölgesinin hemen üzerinde yer alan ve kare noktalarla süslenmiş tasarımıyla ilk başta hoparlör alanı izlenimi yaratan boş bölüme geliyor. İlk yanılgıdan sonra, “Acaba dokunmatik tuşlarla bezenmiş bir multimedya alanı mı?” diye kendi kendinize soru sormanıza ve hemen ardından ters köşeye yatmanıza neden olan bu bölüm, üzerinde yalnızca bir mikrofon deliği bulunduruyor ve sağ tarafta yer alan fiziksel kısayol butonlarına yer veriyor. Güç tuşunun hemen yanında bulunan bu butonlardan biri Windows Media Player’a kısayoldan ulaşmanıza imkan tanırken, diğeri ise web tarayıcısını açıyor. Evet, hepsi bu.

ÇİFT ÇEKİRDEĞİN GÜCÜ
Intel’in çift çekirdek teknolojisinin sahibi Core i3 işlemcisiyle donatılan Karizma NC06D, bu sayede aynı anda pek çok farklı uygulamayı hızla çalıştırabilmenize imkan tanıyarak yüksek performans vadediyor. Multimedya konusunda sıkıntı yaşamanızı engelleyecek bir verimlilik sunan Karizma NC06D, bu yılın üçüncü çeyreğinde piyasaya sürülmüş olan henüz çiçeği burnundaki işlemcisi sayesinde hem ince bir tasarıma kavuşmuş, hem de uzun bir pil ömrüne sahip olmuş. i-PowerXross teknolojisi ile işlemciyi yönetebilmenize imkan tanıyan Karizma NC06D, bu sayede pil ömrünü dört saate kadar uzatabilmenize imkan tanıyor. Cihaz elimize ilk geldiğinde bataryayı yerinden çıkartmış ve hafifliği karşısında şaşırdıktan sonra, pil ömrünün çok uzun olmayacağı kanısına varmıştık. Ancak bu haliyle bizleri yanıltmayı başaran Karizma NC06D, üzerinde yer verdiği bellek ve ekran kartıyla da uzun pil ömrünün yanında, güçlü işlemcisinin yolunu açtığı verimliliği fazlasıyla destekliyor. 4 GB DDR3 belleği ile gerekli hızı kullanıcılara sunan cihaz, 512 MB’a kadar paylaşımlı Intel HD ekran kartıyla da bulunduğu segment için yeterli bir performans gösteriyor. Üzerinde optik sürücü olarak Super Multi DVD bulunduran Karizma NC06D, üç adet USB 2.0 bağlantısıyla USB ihtiyacınızı karşılayacaktır. Her ne kadar henüz pek yaygınlaşmamış olsa da, cihazda USB 3.0 girişi görmeyi de beklerdik doğrusu. Standart bağlantılarının yanında bir adet HDMI bağlantısı da sunan Karizma NC06D, hoparlörlerine ise gövdenin alt bölümünde yer vermiş.

KONFORLU KLAVYE
Exper Karizma NC06D
Karizma NC06D, klavyesiyle fazlasıyla rahat bir kullanım sunuyor

UZUN PİL ÖMRÜ
Exper Karizma NC06D
Cihaz, i-PowerXross teknolojisiyle pil yönetimini kolaylaştırıyor

BAĞLANTI DESTEĞİ
Exper Karizma NC06D
Karizma NC06D, üzerinde üç adet USB bağlantısı bulunduruyor

ÇİFT ÇEKİRDEKLİ
Exper Karizma NC06D
Core i3 işlemcisiyle donatılan Karizma NC06D, çift çekirdek gücü sunuyor

WEB KAMERASI
Exper Karizma NC06D
Görüntülü görüşmeler için bir web kamerası da bulunuyor

15.6 İNÇ EKRAN
Exper Karizma NC06D
Cihazın ekranı 15.6 inç büyüklüğünde

TASARIM
-4YILDIZ-

KULLANIM KOLAYLIĞI
-4YILDIZ-

PERFORMANS
-4YILDIZ-

ARTILAR
Şık tasarımı, konforlu klavye kullanımı, i-PowerXross teknolojisi, uzun pil ömrü sunması.

EKSİLER
Touchpad’in kullanımı zor, USB 3.0 desteği yok. Cihaza dokunmatik tuş takımı yakışırdı.

TEKNİK ÖZELLİKLER

İşlemci
• Intel Core i3 M 370 2.40 GHz

Ekran
• 15.6 inç Glare (1366×768)

Ekran Kartı
• Intel HD Graphics 512 MB DDR3

Bellek
• 4 GB DDR3

Sabit Disk
• 400 GB

Optik Sürücü
• Super Multi DVD

Bağlantılar
• HDMI, USB 2.0 (3 adet)
• Wi-Fi, Ethernet, VGA
• Kart okuyucu

Ses Çıkışı
• Stereo hoparlörler

Pil
• Yaklaşık 4 saat

Boyutlar
• 384 x 248 x 46 mm

Ağırlık
• 2.3 kilogram