reklamı kapat

POPÜLER

Exper Karizma NC61M incelemesi

Cihaz bu nedenle her ne kadar yansımalardan ve parmak izlerinden etkilense de, görüntü kalitesiyle başarı gösteriyor. Ekranın altında uzanan klavye bölümüyle rahat bir kullanım sunacağı izlenimi yaratan NC61M, size rahat kullanım için bir alışma süresi sunuyor. Zira ekranın geniş tutulmasıyla genişleyen klavye bölümüne eklenen numerik tuş takımıyla sıkışmış olan tuşlar, kullanımınızı olumsuz yönde etkiliyor. Aynı izlenimi touchpad’iyle de yaratan NC61M, ne yazık ki bu iki birimiyle pek beğenimizi kazanmadı. Cihazın tasarımını takip etmeye devam ettiğimizde, durum ışıklandırmalarının touchpad’in altında yer aldığını görüyoruz. Hoparlörlerini de gövdesinin altında bulunduran NC61M, alanındaki rakipleriyle kıyaslanabilecek türde bir ses kalitesi sunuyor. Bu arada cihazın üzerinde yalnızca iki adet USB bağlantısı bulunduğunu ve bu bağlantılardan birini ve HDMI, eSATA ve de VGA gibi diğer bağlantılarını arkasında bulunduğunu söyleyelim. NC61M’nin sunduğu bu konumlama şekli eminiz pek çok kullanıcının hoşuna gitmeyecektir.

DEĞİŞTİRİLEBİLİR GRAFİK SEÇENEĞİ

Klavyenin üst bölümünde dört adet kısayol tuşu bulunduran NC61M, bu tuşlar vasıtasıyla web kamerası, Wi-Fi ve Internet Explorer gibi fonksiyonları kullanabilmenizi sağlarken, yine bu tuşlardan biriyle grafik kartı kullanımını değiştirebilmenize de imkan tanıyor. Üzerinde 1 GB yerleşik, 2230 MB’a kadar ise paylaşımlı durumda olan ATI Mobility Radeon HD 5470 DDR3 ekran kartı bulunduran NC61M, ayrıca bir de 64 MB hızında çalışan Intel GMA HD yerel ekran kartının sahibi. Bu iki grafik kartı arasında değişiklik yaparak güç tasarrufunda bulunabilmenizi sağlayan NC61M, yoğun grafik uygulamalarında da başarı gösteriyor. Intel Core i3 işlemci desteğinin yanında 3 GB DDR3 belleğine sahip olan cihaz, bellek kapasitesini 8 GB’a kadar arttırabilmeniz için de fırsat sunuyor. Son olarak Babylon 8 Türkçe (1 yıllık), Norton Internet Security 2010 Türkçe (1 yıllık) ve Zemana Anti-Logger (3 aylık) yazılımlarının tam sürümüyle birlikte geldiğini söyleyeceğimiz NC61M, multimedya kullanıcılarına önerilir.

TASARIM
-5YILDIZ-

KULLANIM KOLAYLIĞI
-4YILDIZ-

PERFORMANS
-4YILDIZ-

ARTILAR
Siyah karizmatik tasarımı, başarılı sistem performansı, değiştirilebilir grafik kartı kullanımı.

EKSİLER
Klavye ve touchpad’in kullanımı, bağlantıların konumlandırılması.

TEKNİK ÖZELLİKLER

İşlemci
• Intel Core i3 M350 2.27 GHz

Ekran
• 15.6 inç Glare (1366×768)

Ekran Kartı
• ATI Mobility Radeon HD 5470 1 GB DDR3

Bellek
• 3 GB DDR3

Sabit Disk

• 320 GB

Optik Sürücü
• DVD Multi Recorder

Bağlantılar

• USB (2 adet), HDMI, Ethernet
• VG A, kart okuyucu, Bluetooth

Boyutlar
• 374 x 247.5 x 35 mm

Ağırlık

• 2.5 kilogram

YORUMLAR
ESKİ YORUMLAR

“Exper Karizma NC61M incelemesi” için bir cevap

  1. Sertay dedi ki:

    yazayım dedim, bu cihazın 4gb i5’i var elimde. arkadaşların yazamadıklarını yazayım; touchpad çok kötü aşağı kaydırma olayı tamamen bitmiş işlemiyor kaydırma çubuğu, iki tane usb girişi kötü netbooklarda bile 3ten başlıyor, girişlerin arkada yanda falan olması laptobu kullanmaya pek etki etmiyor önemli değil o yüzden. numeretik kalavye koymuşlar klavye sıkışmış demişsiniz de, ondan değil o, shift capslock ve tab tuşlarını öyle uzun yapmışlarki klavyedeki harfler birbirine girmiş, yinede büyük bit problem olarak görmüyorum alıştım. en büyük sorun ise experin bu modellerinin kasası iğrenç. size görünen bölümde hiçbir sorun yok hatta çok şık gözüküyor, fakat dizinize koyduğunuz yer hiç sağlam değil, kasanın altı boş ve bastırdıgınızda içeri doğru göçüyor, sert bir darbeye mağdur kalsa çat diye kırılacak yani, o yüzden biraz dikkatli olmak lazım. bir de pil tam oturmuyor yuvaya, bunları görüp düzeltebilirlerse performans olarak çok güzel bir notebook. dikkatli kullanacaksanız her türlü tavsiye ederim, bir sarj aleti girişi var notebookta taş gibi, bilirsiniz en büyük problem sarj aletinin kablosunun ucunun kıvrılıp elektiriği geçirmemesidir.