reklamı kapat

POPÜLER

Facebook “beğenmeme” seçeneğini sonunda getiriyor

Söz konusu her gün düzenli kullandığınız bir nesneyse değişiklikler ilk etapta yadırganır. Alışkanlıkların getirdiği rahatlıkla, hayatımıza değişikliklerin yarattığı kaygılardan uzak devam etmek çoğumuz için çok daha basit bir yöntem. Nitekim aynı şey dijital platformlar için de geçerli. Facebook her arayüz güncellemesinde bir kesimin tepkisini topluyor örneğin. Ancak Facebook tarafından yapılması istenen bir değişiklik tüm kullanıcıların ortak arzusu olabilir: “beğenmeme” butonu. Bir şeyleri beğenmeme özgürlüğüne sonunda kavuşuyor olabilir miyiz?

Sorunun cevabını hemen verelim: Hayır olamayız, en azından istediğimiz şekilde olamayız. Facebook beğenmeme (dislike) seçeneğini getirmemek için zaman içinde elinden geleni ardına koymadı. Negatif bir “durum” belirttiği gerekçesiyle uzun süre kullanıcılara sadece “beğenme” seçeneği sunan platform, sonunda çeşitli gönderiler için bu seçeneğin yetersiz kaldığını kabullenmek zorunda kaldı. Çünkü kullanıcıların hayatındaki hemen her anı paylaştığı Facebook’ta insanlar kendilerini üzen, kızdıran ya da güldüren başka durumlar da paylaşıyor. Bu durumda “beğenme” seçeneği çeşitli gönderiler için pek bir uygunsuz olduğundan yapılan güncellemeyle insanların duygularını farklı şekillerde ifade edebilmesi sağlandı ki bu güncellemenin platforma da dönüşü pozitif oldu. Reactions (Tepkiler) olarak adlandırılan bu güncellemedeki en popüler ikon ise 300 milyarın üstündeki kullanımıyla Kalp emojisi oldu.


Ancak bu Tepkiler ne yazık ki beğenmeme seçeneği içermiyor. Kızgın olabilirsiniz, üzgün de olabilirsiniz ancak beğenmemek Facebook’un sunduğu bir seçenek değil. Adeta “Beğenmiyorsanız tepkisiz kalmayı tercih edin” diyen platform ise şimdilerde bu tepkiyi kullanıcılarla buluşturmaya hazırlanıyor. Ancak tabii ki düşündüğünüz şekilde değil. Facebook “dislike” butonunu getiriyor ancak bunu Messenger’a getiriyor. Yani bir şeyi beğenmemek için karşıdaki kişiyle bire bir diyalog içinde ya da toplu konuşmanın bir parçası olmanız gerekiyor. Öyle herkesin görebildiği durumlarda böyle bir seçeneğiniz yok anlayacağınız.

Messenger’da karşıdaki kişiyle konuşurken kişinin cümlelerine emojilerle tepki gösterebilirsiniz. Tıpkı Facebook’taki gönderilerde olduğu gibi birden fazla seçeneğiniz var tabii ki. Facebook’taki Tepkiler’i alıp bir de “beğenmeme” ekleyen platform şimdilik bu güncellemeyi seçili kullanıcılar üstünde deniyor. Özellikle grup konuşmalarında ya da birden fazla konunun aynı anda konuşulduğu durumlarda bu tepkiler işe yarayabilir.

Öte yandan bu güncellemeyi Facebook’un “beğenmeme” tuşu için ilk atılım olarak görebiliriz. Kim bilir, belki kullanım sıklığına göre “beğenmeme” seçeneği Messenger’dan çıkıp kendine Facebook’un Haber Kaynağı’nda da yer bulabilir. Ancak şimdilik çok ümitlenmeyin deriz.