reklamı kapat

POPÜLER

Facebook Çin pazarına dönmek için sansüre göz yumabilir

Dünya genelinde en fazla kullanılan sosyal medya sitelerinden biri olan Facebook şimdi de Çin pazarına yeniden girmeyi amaçlıyor. Mecranın bu amaç uğruna ülkenin sansür kurallarına uygun hale geleceği söyleniyor.

Bünyesine kattığı yeni özelliklerle kullanıcıların ilgisini taze tutmaya çabalayan Facebook, 2009 yılında Çin‘de yasaklanmıştı. Çin 1.3 milyarlık nüfusuyla eğlence alanında hizmet veren şirketler için bulunmaz bir kaynak haline geliyor. Bu sebeple tıpkı diğer Amerika tabanlı mecralar gibi Facebook da bu pazara geri dönmenin yollarını arıyordu. Google kendini ülkenin kurallarına uygun hale getirerek benzer bir denemede bulunmuştu. Şimdi Facebook da aynı yöntemi denemeye hazırlanıyor ancak bu gelişme dünyanın geri kalanında büyük endişe yarattı.

Mecranın geliştireceği yeni araçla birlikte Çin’deki kullanıcıların Haber Kaynağı’na düşen iletiler kontrol edilebilecek. Örneğin görülmesi istenmeyen bir haber bu akıştan kaldırılabilecek. Bu sayede kullanıcılar belli otoriteler tarafından istenmeyen haberlerden mahrum kalacak. Bu kararın önce Facebook içinde çatlaklara neden olduğu söyleniyor. İddialara göre böyle bir araç üzerinde çalışmak istemeyen birkaç kişi işten ayrılmayı tercih etti.

Şimdilik bu haberlerin ne kadar doğru olduğu bilinmese de Facebook’un son adımı kullanıcılar tarafından memnuniyetsizlikle karşılandı. Böyle bir aracın kullanıma sunulması diğer ülkelerde de benzer bir talep yaratabilir. Bu sayede en fazla kullanılan mecralardan biri yerel otoritelerin kontrolüne girebilir. Umuyoruz ki Facebook bu tarz bir düzenlemeye gitmemeyi tercih eder.

 

YORUMLAR